O kauze informuje server Novinky.cz. V trestním oznámení, které podle Novinek.cz šestadvacetiletý rakouský zpěvák a basista Valentin Lehner na policisty v lednu 2019 podal, je osočuje, že mu udeřili hlavou o zem a dostal prý od nich i několik ran pěstí do obličeje.  

V přivolané sanitce pak policisté v surovém zacházení policistů měli pokračovat. „Rdousil mě a hlavu mi násilím tiskl na lůžko v sanitním voze,“ vypověděl zpěvák. Ten měl utrpět otřes mozku a několik pohmoždění rukou i nohou. Trestní oznámení na ně podal o tři měsíce později po zásahu policistů v Praze, protože i po příjezdu do jeho vlasti trpěl zdravotními problémy.

Sám mlátil hlavou o zem

Celou záležitost a nařčení z napadení musela prošetřit Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). České inspekci v případu pomáhali  i rakouští kolegové. „Od správce domu zjistili, že největší problémy při hlučném večírku dělal právě Lehner a že se celý příběh odehrál úplně jinak,” uvedl server Novinky.cz.

„Hlídka pražské pohotovostní motorizované jednotky chtěla všechny ubytované zkontrolovat. Než však kontrolu policisté započali, jeden ubytovaný cizinec nespolupracoval a začal se sebepoškozovat tak, že mlátil hlavou o zem,“ popsala mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.  Policisté rakouského muzikanta spoutali a zavolali záchranáře. „Muž v sebepoškozování pokračoval i v sanitním voze. Následně bylo zjištěno, že je cizinec pod vlivem alkoholu a opiátů,“ doplnila mluvčí.

Následný znalecký posudek prý potvrdil, že policisté Rakušana fyzicky nenapadli a nezpůsobili mu žádná zranění. Inspekce tak podle Nguyenové došla k závěru, že se nikdo z členů obou policejních hlídek nedopustil žádného trestného činu, a loni v listopadu případ odložila.