Vloupávali se do domů a kradli peníze a drahé šperky. Počet případů vykradených domů se v okresech Praha-východ a Praha-západ začal zvyšovat od loňského září. Nejdřív policisté oznámili, že gang vykradačů může mít na svědomí až 120 vloupaček, později ale upřesnili, že s vyšetřovanou sérií souvisí zhruba polovina.

Lidé měli obrovský strach, Jesenice se dokonce obrátila s žádostí o pomoc na ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), kterého v otevřeném dopise požádala o zvýšení počtu policistů v regionu kolem Prahy. K výzvě se následně připojilo zhruba 50 dalších znepokojených starostů, načež Hamáček vzkázal, že policie stavy maximálně posílila.

Teď ale policisté přišli s novým závěrem - žádný gang vykradačů neexistuje! Případy šetří jednotlivě. „Podle dosavadního šetření nebyly zadokumentovány žádné skutečnosti o procesní spojitosti případů, proto nelze již o jakékoliv sérii hovořit,“ citoval policejní mluvčí Vlastu Suchánkovou server irozhlas.cz. 

Kořist se nenašla

Ta uvedla, že neobvykle vysoký počet případů zpočátku řádění organizované skupiny nasvědčoval. Připustila také, že řada vloupání ještě není uzavřená, a tak existuje možnost, že je má přece jen na svědomí jeden pachatel či skupina. „V rámci evidovaného množství případů se dá hovořit o skupině pouze u případů, ke kterým existují kamerové záznamy, v minulosti již medializované, tedy o jednu nebo maximálně dvě skupiny, a to pouze u tohoto jednoho či dvou případů,“ řekla.

Kde lup skončil, policisté také stále šetří, nárůst případů mohl být podle Suchánkové způsoben ročním obdobím, tím, že se jedná o movitější lokalitu, že je dostupná nebo že pachatelé jsou dobře vybavení a informovaní.

Několik zlodějů už policie zadržela. „Je to rozeseté do mnoha spisů. Pokud jsem dobře informován, je to takhle vedené od samého začátku. Organizačně to není spojené, ale vedlo se v patrnosti, že by případy spolu mohly souviset. Hmatatelný důkaz tam prostě není,“ řekl serveru okresní státní zástupce pro Prahu-západ Ondřej Šmelhaus, který má řadu případů pod sebou.

Video
délka: 00:13.02

Vykradači jsou rychlí, pasou po penězích a po špercích. Policie České republiky

Fotogalerie
8 fotografií