Policie po zlodějích pátrá a posílila hlídky v terénu. „Pachatelé dosud nejsou vypátráni, aktuálně vyhodnocujeme všechny získané poznatky a stopy,“ uvedl na pondělní tiskové konferenci náměstek středočeského policejního ředitele Jan Krejčí. 

Tisková konference:

Video
Video se připravuje ...

Gang vykradačů policisté dosud nedopadli, sdělili na tiskové konferenci. Kateřina Baranová

Podle kamerových záznamů jde nejméně o čtyři pachatele. „Nemůžeme vyloučit, že zde působí i více organizovaných skupinek,“ řekl. Kriminalisté vyhodnocují získané poznatky a stopy, procházejí i starší případy. Pachateli mohou být Češi i cizinci, policisté nevylučují ani možnost, že jde o cizince působící v celé Evropské unii. Proto jsou vyšetřovatelé v kontaktu i se zahraničními kolegy.

Statisíce za pár minut

Zloději si objekt zřejmě vyhlédnou náhodně při pozorování a dopředu nevědí, kolik je uvnitř peněz či šperků. Počínají si velmi rychle a stačí jim pár minut na to, aby zmizeli. Mohou se vloupat i do několika budov po sobě. Škoda se pohybuje od 10 000 do 200 000 Kč, v jednom případě přesáhla pět milionů. Pouze jednou majitelé domu zloděje překvapili, takže z místa utekli.

Video
Video se připravuje ...

Gang vykradačů policisté dosud nedopadli, sdělili na tiskové konferenci. Kateřina Baranová

Poslední případ je ze silvestra a stal se v Psárech, kde zloději lidem překazili vítání nového roku v místní restauraci. Jakmile se hosté dozvěděli, že v obci řádili zloději, běželi si překontrolovat svoje objekty. „Všichni se rozutekli, takže tam na půlnoc skoro nikdo nebyl,“ uvedl starosta Milan Vácha (za STAN). V Psárech bylo podle něj dosud zaznamenáno pět případů vloupání, z toho tři v části Dolní Jirčany.

V Jesenici dnes s policií o bezpečnostní situaci jednalo kolem 50 starostů či místostarostů, přijeli mimo jiné zástupci Velkých Popovic, Říčan, Průhonic, Babic, Doubku, Sulic, Kostelce u Křížků, Zvánovic, Louňovic, Petrova, Petříkova či Popoviček. Podle místostarosty Jesenice Martina Kuruce (ODS) jsou starostové spokojeni jen částečně, protože gang zatím nebyl dopaden. „Klíčové je to, že máme informace, jak kooperovat, jak instruovat občany, a uvidíme, co dál,“ dodal Kuruc.

Starosta Jesenice Pavel Smutný (za STAN) poukázal na to, že narůstá počet obyvatel regionu, ale počet policistů je pořád stejný, nebo dokonce klesá. Vedení středočeské policie by podle něj mělo také motivovat policisty, aby neodcházeli za lepšími podmínkami do Prahy.

Jenom v Jesenici bylo podle Smutného vykradeno 15 rodinných domů, v jediném dni mohou zloději vyloupit až pět nemovitostí. Vybírají si hlavně domy u lesa, poblíž volných prostranství nebo zarostlých pozemků. „Vyzvali jsme majitele pozemků, které byly dlouhodobě zarostlé, aby si je posekali,“ dodal. Například v Osnici si už kvůli nájezdu zlodějů najali bezpečnostní agenturu.

Počty případů vykradených domů se začaly zvyšovat od září především na území Prahy-venkov jih, která zahrnuje část okresů Praha-východ a Praha-západ. Středočeská policie zřídila kvůli sérii vloupání speciální tým. Zabývá se jak samotnou analýzou všech případů, tak i preventivními a operativními opatřeními.

Středočeská policie řešila do letošního listopadu bezmála 700 případů vloupání do rodinných domů napříč všemi územními odbory. Na Praze-venkov jih byl počet těchto případů od počátku roku do listopadu přes 150, přičemž největší nárůst byl zaznamenán právě od září, a to 80 případů.

Vloupání do obydlí podle mapy kriminality:

Mapa kriminality - vloupání do obydlí. Oblast Velkých Popovic je vyvedena nejtmavší barvou.
Autor: Mapa kriminality

„Nejvíce dotčenými jsou obce a lokality spadající pod obvodní oddělení Jesenice a Kamenice. Na každém z těchto území eviduje policie kolem tří desítek vloupání do rodinných domů,“ řekla už dříve policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Policie žádá obyvatele dotčených lokalit, aby na linku 158 neprodleně hlásili pohyb cizích osob, vozidel nebo nestandardní jednání. Zároveň nemají sdělovat, kdy jsou mimo domov, a to ani prostřednictvím sociálních sítí. Policie radí, aby lidé používali alarmy a další bezpečnostní systémy, pokud je jimi jejich dům vybaven.

Fotogalerie
4 fotografie