Tříkrálová sbírka každoročně pomáhá sociálně slabým lidem. Koledníkům dnes v kostele sv. Tomáše před zahájením průvodu požehnal kardinál Dominik Duka. „Zjevení Páně je starší svátek než narození Páně,“ řekl. Dodal, že stejně jako narození Krista je důležité i šíření zprávy mezi další národy a že svátek má původ ve Španělsku, ze kterého pochází řád augustiniánů, pod který kostel sv. Tomáše spadá. Kardinál také řádu poděkoval, stejně jako Charitě za organizaci každoroční sbírky.

Na Staroměstském náměstí potom kardinál uvedl, že podle Johannese Keplera nemohla být hvězda, která podle tradice mudrce přivedla do Betléma, kometou, a to už proto, že ta obvykle značí neštěstí. Podle astronomovy hypotézy tak šlo o konjunkci Jupitera se Saturnem, což patrně odpovídá historii. Duka zmínil i další historické prameny, které příchod Krista měly zvěstovat. „Narození Ježíše Krista není pohádka, ale skutečnost, která změnila svět,“ řekl Duka.

Mše pod širým nebem

Po jeho promluvě si lidé na přeplněném náměstí mohli poslechnout Rybovu vánoční mši. Zahrál ji Svatojakubský orchestr St. Jacobi Camerata a varhaník Vladimír Roubal, zpívali sólisté Národního divadla Lucie Silkenová, Stanislava Jirků, Martin Slavík a Luděk Vele a pěvecké sbory z Prahy, Rakovníka a Karlových Varů.

Tříkrálová sbírka, kterou pořádá Charita Česká republika, se letos koná podvacáté. Počet dobrovolníků, kteří po celé České republice vybírají příspěvky, v tomto roce podle informací Charity dosáhl 70.000. Loni se při sbírce vybralo 122,3 milionu korun, celkem to za dobu jejího fungování bylo přes 1,36 miliardy. „Pokud nám dárci zachovají přízeň a dosáhneme podobného výtěžku jako v minulém ročníku, budeme moci říct, že jsme během dvaceti let vybrali pro lidi v nouzi téměř jeden a půl miliardy korun,“ uvedl ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.

Výtěžek sbírky míří každý rok na řadu projektů, které Charita organizuje pro pomoc potřebným. Jde například o pravidelnou obměnu vozů pro ošetřovatelky a pečovatelky. Část peněz letos poslouží také na nákup automobilu pro svoz zdravotně handicapovaných dětí pro Farní charitu Česká Lípa. Peníze půjdou také na plány charit v Rumburku, Bohumíně, Ústí nad Orlicí, Blansku, Rajhradu či Přerově. Do sbírky je možné přispět i formou dárcovských SMS nebo darem na účet, a to celoročně. Tříkrálová sbírka je největší dobrovolnickou akcí v zemi.

Fotogalerie
11 fotografií