Před rekonstrukcí budovu z roku 1888, jež vznikla jako Nové německé divadlo a z níž se brzy stala jedna z nejvýznamnějších hudebních scén v Evropě, trápily především staré rozvody či vlhkost. Opravu nutně potřebovaly i jevištní technologie. Po generální rekonstrukci má opera zbrusu novou točnu, která vyšla na 115 milionů a patří k současné špičce. Práce trvaly od roku 2017 a vyšly na 1,3 miliardy korun.

Na diváky čekají nová křesla, která jsou vybavena individuálním titulkovacím zařízením. „První zkoušky v nových prostorách se uskutečnily koncem loňského roku. Velkým lákadlem pro umělce jsou nové zkušebny a nahrávací studio se skvělou akustikou,“ uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Renovace se samozřejmě dočkala i historická malířská a sochařská výzdoba.

Provoz v neděli zahájí koncert nazvaný Státní opera v proměnách času (1888–2018) v režii Alice Nellis. Diváky provede historií čtyř zdejších operních souborů. Sledovat jej budou špičky české politiky či zahraniční velvyslanci. Kolemjdoucí jej budou moci sledovat venku na velkoplošné obrazovce.

Záhada ztracené opony

Státní opera má také staronovou oponu. Původní dílo malíře Eduarda Veitha (†67) se v roce 1945 ztratilo. Jeho osud je dodnes záhadou. Nyní se do opery vrátila alespoň kopie opony. „Namaloval jsem ji podle černobílé fotky z konce 19. století. Snažil jsem se co nejvíce přiblížit originálu,“ uvedl autor Martin Černý.

Na znovuotevření opery po opravě dorazí vedle českých politiků maďarský premiér Viktor Orbán. Pozvání podle serveru Lidovky.cz odmítli ale například premiéři Slovenska a Polska Peter Pellegrini a Mateusz Morawiecki či německá kancléřka Angela Merkelová.

Fotogalerie
34 fotografií