Celá akce vždycky trvá jen pár minut – organizovaný gang se vloupá do domu, pobere šperky a peníze, které se vejdou do batohu, a místo bleskurychle opustí. S organizovanou skupinou zdatných zlodějů si policisté zatím poradit nedokázali, na svědomí má gang přitom už více než 120 vloupání! Lidé mají strach nechávat své domy bez dozoru.

Jeseničtí, kde v uplynulých dvou měsících došlo podle starosty Pavla Smutného (STAN) minimálně k 15 případům, z toho ke čtyřem přímo na Štědrý den, se prostřednictvím otevřeného dopisu obrátili na ministra vnitra Jana Hamáčka. 

Podle starosty chybějí v regionu stovky policistů a jen na území Prahy-venkov jih, které zahrnuje část okresů Praha-východ a Praha-západ, je 75 neobsazených tabulkových míst. „Žádám vás tímto o podniknutí účinných kroků k navýšení počtu policistů v našem regionu. Zároveň vás žádám, aby nedošlo k rušení žádných služeben,“ stojí v dopise adresovaném Hamáčkovi, k němuž se podle Smutného připojila zhruba padesátka starostů z regionu.

Podle vnitra však kriminalisté dělají maximum. „Policie v regionu maximálně posílila počet policistů a dělá vše, aby pachatele dopadla a ochránila majetek občanů,“ tlumočila Hamáčkovo vyjádření Hana Malá z tiskového odboru vnitra.

Speciální tým

Středočeští kriminalisté zřídili kvůli sérii vloupání speciální tým a v pondělí se vedení krajské policie sešlo v Jesenici se zástupci zhruba 50 obcí. Přijeli mimo jiné zástupci Velkých Popovic, Říčan, Průhonic, Babic, Doubku, Mnichovic, Sulic, Kostelce u Křížků, Zvánovic, Louňovic, Petrova, Petříkova či Popoviček. Podle místostarosty Jesenice Martina Kuruce (ODS) jsou starostové spokojení jen částečně, protože gang zatím nebyl dopaden.

Zloději si počínají velmi rychle a stačí jim pár minut na to, aby zmizeli. Mohou se vloupat i do několika budov po sobě. Škoda se pohybuje od 10 000 do 200 000 Kč, v jednom případě přesáhla pět milionů. Pouze jednou majitelé domu zloděje překvapili, takže z místa utekli.

Video
délka: 00:13.02

Vykradači jsou rychlí, pasou po penězích a po špercích. Policie České republiky

Fotogalerie
10 fotografií