Obrovský strach panuje na jihovýchodním okraji Prahy a v jejím okolí. V oblasti Jesenice a Velkých Popovic totiž v posledních měsících řádí organizovaný gang vykradačů. Na svědomí může mít až 123 případů! Teď se zdá, že zločinecká skupina není v Praze jediná.

K několika vloupáním totiž došlo v posledních týdnech také v Praze 4 a v Praze 10. „Pachatelé obdobným způsobem překonají zabezpečení domu či bytu a odnášejí si různé věci,“ potvrdila mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Podle ní ale nelze případy z Prahy 4 a Prahy 10 spojovat se sérií vloupaček na jihovýchodě Prahy. 

„Věcí se nyní zabýváme, zjišťujeme stopy a po pachatelích pátráme. Zároveň byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z několika trestných činů. Bližší informace s ohledem na probíhající vyšetřování nebudeme poskytovat,“ dodala. 

Občané Prahy 10 mají strach, stěžují si také na nedostatečnou informovanost. „V ulici V Rybníčkách už jsou vykradené tři baráky, poslední v noci na neděli. A je až komické, že nikdo v okolí nic pořádně neví, pokud se sám nezajímá! Praha 10 ani policie o ničem neinformuje, aby lidé byli ostražitější, všímavější a důsledněji si své domy zabezpečili. Informace se sdílí jen po sousedech,“ pozastavuje se nad podivným tichem ze strany úřadů jeden z obyvatel Strašnic.

„Žádné drama“

Podle policie jsou občané informováni dostatečně. „Policisté veřejnost neustále informují v rámci celorepublikového preventivního programu ‚Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům‘. Preventisté vhazují do schránek letáky, funguje také aplikace Zabezpečte se, kde lidé najdou základní informace a návody pro zabezpečení majetku,“ řekla Blesk.cz Kropáčová. 

Radnice Prahy 10 podle jejich mluvčího Jana Hamrníka žádné stížnosti dosud neeviduje. „Na lednovém jednání bezpečnostní komise Renáta Havlíková, ředitelka Obvodního ředitelství PČR Praha IV. (kam spadá i Praha 10), prezentovala, že počet vloupání mírně roste a služba kriminální policie na tom intenzivně pracuje. Nejedná se ale, jak uvedla, o žádný dramatický nárůst jako například v okolí Prahy,“ vysvětlil Hamrník.

Video
délka: 00:56.97

Vykradači na jihovýchodě Prahy jsou rychlí, pasou po penězích a po špercích. Policie České republiky

Fotogalerie
8 fotografií