Přesouvaná památka se v minulosti stěhovala již jednou, a to v 70. letech minulého století při úpravě silnice k rokycanské nemocnici. Teď si více než tunové první zastavení křížové cesty změnu místa zopakovalo, a to o celých 30 metrů oproti původnímu stavu.

Video
Video se připravuje ...

Oprava Křížové cesty v Rokycanech.  Romana Vébrová

„Během jednoho dne jsme rozebrali zastavení na pět částí, šlo to poměrně jednoduše a bez závady, pouze jsme museli lehce naříznout spáry při rozebírání. Zároveň jsme v ten samý den vyzdili podstavec na novém místě. Další den jsme zastavení sestavili a zaspárovali,“ popsali Jindřich Pánek a Miroslav Záveský z restaurátorské firmy.

Kalvárie jako nová

Všechna zastavení křížové cesty teď budou v ose u nově budované cesty. „Ta doposud mezi zastaveními až ke kapli zcela chyběla. Dlážděná bude lomovým kamenem,“ popsala Šárka Kozlerová z Odboru rozvoje města Městského úřadu Rokycany.

Křížová cesta je tvořená třinácti kamennými sloupky s malovanými obrazy s tématikou jednotlivých zastavení. Stoupá serpentinami ke Kapli, která je kulturní památkou. Poslední, čtrnácté zastavení, kde byla přechovávána socha či plastika Krista, je vytesaným prostorem do skály pod kaplí.

Ojedinělý počin

Přemísťování památek je ojedinělým počinem, ke kterému musí být vážný důvod. Kromě zastavení se tak v uplynulých dvou desetiletích na Rokycansku dělo jen u dvou objektů. „Orgán památkové ochrany povolil pouze přemístění, posunutí o cca 1,5 metru, kašny v ulici Míru v roce 2010 a v roce 2021 sochy Panny Marie v Podmoklech,“ vypočetla památkářka rokycanského městského úřadu Jana Cinkeová.

Oprava Křížové cesty je součástí dlouho očekávané revitalizace Husových sadů a Kalvárie. Město ji chystá již od roku 2015. Akce za necelých 19 milionů by měla být hotova v březnu příštího roku.

Fotogalerie
24 fotografií