Tělo papeže Františka (†88) vystavili pro veřejnost: Skrytý význam pohřebního roucha
Smrt papeže Františka (†88) zasáhla stamiliony věřících po celém světě. Ti nyní mají možnost rozloučit se osobně – rakev s tělem Svatého otce byla včera přenesena z kaple Domu svaté Marty do baziliky svatého Petra, kde bude vystavena až do pátku.
Předtím, než procesí vedené kardinály a desítkami dalších duchovních doprovodilo rakev krátkou pěší cestou do svatopetrské baziliky, odsloužil v kapli kardinál Kevin Farrell krátkou ceremonii.
Rakev přenesli tak, jak ji na katafalk v kapli Domu svaté Marty nainstalovali – tedy otevřenou. Každý tak může vidět, jak je Svatý otec na svou poslední cestu ustrojen.
Papež František v prosté truhle leží oblečen do červeného ornátu, tradičního liturgického roucha, které symbolizuje Kristovu krev, lásku a umučení. Kolem krku má bílé pallium se šesti černými kříži – liturgický symbol používaný při eucharistii. Podle vatikánské tradice bylo pallium utkáno jeptiškami z vlny dvou jehňat.
Na hlavě má František bílou mitru, dvoudílnou vyztuženou pokrývku hlavy se zlatým lemováním, jež představuje důstojnost, svatost a autoritu papeže. Obuty má obyčejné černé polobotky, namísto zlatých či rudých střevíců.
V rukou dál svírá růženec jako projev své hluboké úcty k Panně Marii a na pravém prsteníčku se leskne stříbrný prsten, který nosil už od dob svého působení jako arcibiskup v Buenos Aires.
Rybářský prsten museli hned zničit
Se smrtí papeže je tradičně spojen i jeden významný akt – zničení Rybářského prstenu. Tento šperk je nejstarší insignií papežského úřadu a každý nový pontifik jej dostává při své inauguraci. František byl znám svou skromností a vyžádal si pouze pozlacenou verzi ze stříbra, zatímco jeho předchůdci volili ryzí zlato.
Zničení prstenu je součástí přísně střeženého protokolu, neboť tento šperk představuje nejen symbolický, ale i praktický nástroj moci – jeho pečeť by mohla být zneužita k padělání církevních dokumentů. Právě proto se s ním nakládá s nejvyšší opatrností a bezodkladně po smrti papeže se ničí. Každý papež má totiž svůj s vlastní pečetí. Prsten se musí takzvaně rozlomit, v praxi jej ale většinou kardinál komoří rozbije stříbrným kladívkem.
Řím čelí náporu milionů věřících
Italská metropole se tak v těchto dnech připravuje na příjezd statisíců věřících z celého světa, kteří se chtějí osobně poklonit památce Svatého otce. Očekává se, že jejich počet může dosáhnout až několika milionů, podobně jako při pohřbu papeže Jana Pavla II. v dubnu 2005, kdy do Říma zavítaly zhruba čtyři miliony lidí! V pohotovost proto byla uvedena nejen policie, civilní obrana, hasiči a zdravotnické složky, ale i dopravní společnosti.
Jak ho chladi