Čilý stavební ruch vládne v zadní části parku u Cyklistické ulice. Pracuje se tu na první etapě výstavby Nové papírny. Hotovo má být za dva roky.

Poté se stavební ruch přesune ke vstupu do papírny. Tam vyrostou dva bytové domy se 134 byty, stavba bude zahájena ve druhé polovině příštího roku. „Každý rok chceme připravit do realizace 100 až 150 bytů,“ řekl architekt a spolumajitel společnosti BC Real Patrik Novák.

Památky zůstanou

V areálu zůstanou dvě památkově chráněné výrobní haly a jedna skladovací. „Budou součástí velké revitalizace, kterou ve fázi studie odsouhlasili památkáři. Doplní vybavenost pro široké okolí i pro rezidenty,“ uvedl Novák.

Poté vyrostou směrem k parku další tři domy a nakonec dva objekty směrem k řece. „Každý blok bude mít unikátní fasádu. Chceme dělat designově lepší architekturu,“ doplnil Novák. Areál bývalé papírny je po Škodovce největší plzeňskou historickou industriální plochou.

Bydlení u řeky

V lokalitě vyrostl už před třemi lety dům Papírnická se 120 byty. „Prodaly se velmi rychle. Ukázalo to potenciál bydlení u řeky v centru, který ještě nebyl objevený. V Praze to hned od revoluce pochopili - Karlín, Smíchov, Holešovice, tam se hned stavělo. A dnes tam je nejdražší bydlení," dodal Novák.

Byty v prvních dvou domech Nové Papírny se prodávají za 85.000 Kč/m2. Oproti tomu je pražský Karlín na dvojnásobné ceně. Zájem o bydlení v Plzni je tak značný i ze strany Pražanů.

VIDEO: V bývalém kamenolomu v Brně vznikne unikátní bytový dům.

Video
Video se připravuje ...

V bývalém kamenolomu v Brně vznikne unikátní bytový dům. Rezidence Diorit

Fotogalerie
12 fotografií