Táňa (pravé jméno studentky má redakce k dispozici, kvůli strachu ho ale mladá žena nechce zveřejňovat) patří mezi 176 ruských studentů Západočeské univerzity. Denně je v kontaktu se svými ukrajinskými spolužáky a kamarády. Jak sama říká, není mezi nimi žádná nevraživost. Vzájemně se podporují, zjišťují, jestli ten druhý něco nepotřebuje.
„Od nich mám také z první ruky informace, co se na Ukrajině opravdu děje. Když mi ukazují fotky Chersonu, Mariupolu, nemohu se na to dívat bez slz v očích. Velmi prožívám i osudy jejich rodin, oddychla jsem si, když mi kamarádky řekly, že jsou jejich blízcí v bezpečí,“ popsala Táňa.
Ví, že v Rusku jsou informace o válce velmi ideologicky zkreslené, aby vyhovovaly režimu. „Snažím se blízkým vysvětlovat, jaká je skutečná situace. Chci, aby se o tom dozvědělo u nás doma co nejvíce lidí,“ řekla Táňa. Za šíření pravdy jí přitom v Rusku hrozí roky vězení.
Psychologická pomoc
Snadná pro ni momentálně není ani situace s penězi. Ruské karty jsou jí i ostatním studentům z Ruska k ničemu. „Mně, naštěstí, dali rodiče na cestu nějaké peníze v hotovosti. Někteří kolegové se ale ocitli ve finanční tísni,“ uvedla Táňa. Studenti tak shánějí brigády. Možný přivýdělek je ale omezený podmínkami studentského víza, pracovat mohou maximálně 40 hodin v měsíci.
Náročná situace na všechny velmi doléhá. „Pomoc nám teď nabídla univerzita, můžeme se, například, obrátit na psychologa. Pomáhá nám i to, že se sejdeme, Rusové, Ukrajinci, Bělorusové, a o problémech a obavách spolu mluvíme. To, co se děje, je na psychiku pro všechny velmi náročné,“ dodala studentka.
Šok a protesty
Začátek invaze ruských vojsk ji zastihl u rodičů v Petrohradě. „Nikdo to nečekal, byli jsme v šoku. Lidé vyrazili do ulic, aby vyjádřili nesouhlas s tím, co se děje. Zpočátku jich bylo málo, policisté všechny pochytali. Přibývali ale stále další, nesli transparenty, kde srovnávali Putina s Hitlerem,“ vzpomínala Táňa, která se sama akce zúčastnila.
„Začali lidi mlátit, odvážet na stanici. Kamarádku sebrali, popisovala, že to bylo hrozné. Nařídili jí, že nesmí k ničemu mluvit, ale pustili ji. Po druhé už takové štěstí neměla, ještě napsala, že má domácí vězení, a od té doby, skoro tři týdny, o ní nevím,“ popsala Táňa.
Těžkooděnci zatkli babičku, která přežila obléhání Leningradu nacisty: Jelena protestovala proti válce na …

Složitá cesta
Složitě se také vracela zpět do Plzně na univerzitu. Odletět z Petrohradu měla už v době, kdy se ruským aerolinkám uzavřel náš vzdušný prostor.
„Nakonec jsem jela vlakem do Finska a odtud letěla do Čech, ale nebylo to jednoduché, jízdenky byly na několik dnů dopředu vyprodané. Všichni, kteří měli známé či příbuzné v zahraničí, se snažili rychle dostat pryč z Ruska, všude byl hrozný zmatek,“ vzpomínala Táňa. V pořádku se dostala do Plzně na kolej, ale má obavy, co bude dál. A také strach o rodinu doma...
Informace pro uprchlíky
Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.
Hrůzné video z Mariupolu ukazuje mrtvoly přímo na ulici. Telegram Ljubov Sobol
Podpora Ukrajině
„Mám tady kamarádky z Ukrajiny, denně jsme v kontaktu, velmi se vzájemně podporujeme. Mám od nich informace, co se u nich opravdu děje. Když mi ukazují fotky Chersonu, Mariupolu, nemohu se na to dívat bez slz v očích, a snažím se také, aby se o tom doma dozvědělo co nejvíc lidí,“ dodala Táňa. Za šíření pravdy jí ale v Rusku hrozí roky vězení.

Drazí čtenáři, děkujeme, že sledujete online zpravodajství k dění na Ukrajině. Pokračovat bude zase zítra, přejeme klidnou noc.

„Jsem vděčný prezidentu Trumpovi za jeho snahu podpořit ochranu životů našich lidí,“ reagoval Volodymyr Zelenskyj v pravidelném večerním vzkazu na zprávy z Bílého domu, že se povolí vývoz další americké výzbroje na Ukrajinu. Připomněl také, že se dnes v Kyjevě setkal se zvláštním Trumpovým zmocněncem pro Ukrajinu Keithem Kelloggem, a toto jednání znovu označil za produktivní.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal by měl v budoucí vládě zastávat post ministra obrany, vyplývá z večerního poselství prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten dnes požádal dosavadní první místopředsedkyni vlády a ministryni hospodářství Juliju Svyrydenkovou, aby se ujala funkce ministerské předsedkyně.
„Bohaté zkušenosti Denyse Šmyhala určitě budou prospěšné ve funkci ukrajinského ministra obrany - právě v této oblasti je maximum zdrojů země, je tam maximum úkolů a velká odpovědnost,“ uvedl večer Zelenskyj.