Na první pohled věrohodně působící podvodníci, kteří na uprchlíky mluví jejich mateřštinou či rusky, si lehce získají jejich důvěru. „Lidé z nelegálních agentur říkají uprchlíkům, že jim okamžitě zajistí dobré místo a k tomu nocleh. Realita ale bývá o dost horší,“ řekl podle serveru novinky.cz sociální pracovník Vladyslav Skyban z plzeňské pobočky Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Jako příklad uvedl otřesnou zkušenost mladé ukrajinské matky Marii, která před válkou utekla s ročním synkem a svou matkou. Trojice skončila na jedné z ubytoven na Tachovsku. „Nebyla tam ani voda, hrozné. Samozřejmě musela klientka zaplatit nemalé peníze. Zoufale nám volala, co má dělat. Naštěstí se nám ji i její blízké podařilo dostat rychle pryč a najít lepší zázemí,“ popsal sociální pracovník.

Cílem i matky s dětmi

Toto zavrženíhodné jednání nelegálních pracovních agentur se objevovalo už v minulosti, s uprchlickou vlnou jen zesílilo. „Agentury přicházející ženy sice naberou, pak ale zjistí, že matky nemají pro děti hlídání, a tak je nechají napospas a obvykle bez finančních prostředků,“ dodal Skyban.

Mafiáni a obchodníci s lidmi se skoro ničeho neštítí. Když si běženci v centru vyřídí doklady a další dokumenty, odvážejí je podvodníci hned na ubytovnu. Mnozí z běženců nemají moc peněz, a tak velmi záhy spadnou do dluhové pasti. Když cílí na matky s dětmi, je to hyenismus nejhrubšího zrna.,“ dodal podle serveru prezident Asociace pracovních agentur Radovan Burkovič.

Informace a varování

Právě v Plzeňském kraji, místu průmyslovým zónám zaslíbeném, je podobných podvodníků  vysoká koncentrace. Uprchlíky odchytávali přímo u kontaktního místa v bývalém Prioru v Plzni. Když tam policie zesílila kontroly, cílí na nebožáky už i ve vlacích či na ulicích dále od kontaktního místa.

Policisté proto uprchlíkům rozdávají letáky, kde před nekalými praktikami varují, ve stanu před kontaktním centrem běží preventivní video v ukrajinštině. V centrech se pohybují i asistenti Státní hoúřad inspekce práce v označených vestách, kteří Ukrajincům poskytují potřebné informace.

Informace pro uprchlíky

Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v  ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

18:18
30. 5. 2023

Moskevský městský soud dnes ponechal ve vazbě ruskou divadelní režisérku Jevgeniju Berkovičovou a dramatičku Světlanu Petrijčukovou. Hrozí jim sedm let vězení v případu příznačném pro pronásledování kritických umělců v Rusku, uvedla agentura AFP. Obě ženy policie zadržela v Moskvě na počátku května a obvinila je z „omlouvání terorismu“ kvůli divadelní hře, kterou Petrijčuková napsala a Berkovičová režírovala v roce 2020. 

18:18
30. 5. 2023

Washington nepodporuje útoky na cíle uvnitř Ruska, uvedl dnes Bílý dům poté, co Moskva ráno zažila nálet několika bezpilotních letounů, který podle ruských úřadů poškodil tři obytné domy. Samotný incident v ruské metropoli úřad amerického prezidenta Joea Bidena podrobněji nekomentoval.

„Nepodporujeme útoky uvnitř Ruska,“ citovala z prohlášení rady Bílého domu pro národní bezpečnost agentura AP. Poradní orgán uvedl, že o dění v Moskvě shromažďuje informace a že cílem USA je pomoci Ukrajině získat zpět území zabrané ruskými silami. Dodal, že ukrajinská metropole Kyjev je neustále terčem ruského ostřelování, které devastuje „civilní oblasti“.

17:24
30. 5. 2023

V Praze otevře první centrum pomoci pro přeživší války na Ukrajině, které není na území Ukrajiny. Pomáhat bude s traumaty války a sexuálního násilí.

Kompletní online

Fotogalerie
84 fotografií