Spolupráce umělecké brusičky skla a uměleckého sklenáře, které spojilo nadšení pro křehký materiál, nemohla dopadnout jinak, než že začala starobylou technologií vznikat nová díla.

„Broušení skla jsem se věnovala od samého počátku, vyučila jsem se tomu ve Světlé nad Sázavou, na škole jako Blanka Matragi. No a pak už byl jen krůček k tomu, sklo pozrcadlit,“ vzpomínala Marie Skolková.

Video
Video se připravuje ...

Pohled do sklářského ateliéru Marie skolkové a Libora Vopata na Plzeňsku, kde vznikají benátská zrcadla. Romana Vébrová

Přesný nákres

Na počátku je tabule plochého, čirého skla. Nařeže se, a na jednotlivé kusy se přenese přesný nákres vzorů v reálné velikosti. „Díly se pak opracují, oleští, vybrousí, a teprve poté se na stranu, kam se brousily vzory, nanese tenká vrstvička stříbra,“ popsala Marie.

Tento poslední krok připomíná výjev z dílny starých alchymistů. „V jedné láhvi je rozpuštěné stříbro, v druhé katalyzátor. Slijí se dohromady v určitém poměru, zamíchají, a vše se nalije na sklo,“ řekla Marie.

Vrstva stříbra

Chemickou reakcí pak vznikne ona vrstva, ve které se vidíme. „Od 18. století, kdy se v manufaktuře ve Sloupu v Čechách začalo s výrobou těchto zrcadel, je ten postup prakticky stejný, přetrval staletí,“ doplnil Libor Vopat.

Zadní, postříbřenou stranu ještě pokryje speciální lak a vše se sesadí do konečného tvaru na dřevěnou podložku.

Zrcadlové obrazy

V ateliéru na plzeňsku vznikají obdobnou technikou i zrcadlové obrazy, mozaiky čirých a barevných skel. Základem je opět detailní nákres. „Přesnost je velmi důležitá, sklo je nesmlouvavý materiál, žádné chyby neodpouští,“ řekla Marie.

Do obrazů ukrývá různá poselství. „Můj oblíbený je například Nové slunce. Rozměr malého kruhu vychází z poměru Měsíce k Zemi, kterou představuje kruh větší. Není to, že bych jen tak nařezala kousky skla a sesadila je náhodně k sobě,“ vysvětlila s úsměvem. Oba umělci se věnují i vitrážím či výrobě různých plaket a ocenění.

Co je benátské zrcadlo

Výroba začala v 17. století v italských Benátkách. Charakterizuje jej velké středové funkční zrcadlo, kolem kterého je vytvořený lem z menších broušených, fasetovaných  či rytých dílů. Jak se na nich láme dopadající světlo, vytvářejí různé odlesky. Celé dílo tak působí velmi luxusně.

Fotogalerie
13 fotografií