Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Zataženo, sněžení -1°C

Čeští skláři dál světovou špičkou: Firma pravnuka Swarovských sklízí úspěch navzdory covidu

Autor: Markéta Volfová - 
14. ledna 2021
05:50

Designové výrobky ze skla jsou v době pandemické krize určitě věcí zbytnou, přesto si novoborská sklářská firma Lasvit v uplynulém roce vedla na výbornou. Její zakladatel a pravnuk Swarovských Leon Jakimič zůstává i přes oblibu po celém světě věrný regionu s výraznou historií tohoto průmyslu. Češi jsou podle něj stále špičkou sklářského řemesla, i když by zasloužilo větší propagaci. 

„Když jsem byl před rokem a půl v Benátkách, kde je naše největší konkurence Murano, bylo tam strašně málo mladých sklářů. Mnohdy i produkty, která najdete v jejich obchodech, jsou převážně z Česka. Na počet obyvatel máme rozhodně nejvíce sklářů a máme dokonce i tři střední školy,“ pochvaluje si Jakimič.

Lasvit založil před třinácti lety a za tu dobu jeho firma vyrobila celou řadu produktů pro prestižní hotely, obchodní centra, rezidence, nebo kancelářské prostory.

Video Epicentrum: Leon Jakimič z Lasvitu - Markéta Volfová, Jan Jedlička

Nejčerstvější novinkou novoborských sklářů je obří kyvadlo pro luxusní nemocnice v Abú Dhabí. Projekt se chystal dva roky a řídí ho umělá inteligence. Lasvitu je vlastní, že jde cestou luxusu, přesto jak říká Jakimič: „Nejde o luxus snobský, ale o autenticitu, o to řemeslo samotné.“

Firma za uplynulý rok skončila s historicky nejlepším výsledkem. Pandemie koronaviru ji tedy rozhodně nijak fatálně nezasáhla, přesto některé plány zhatila, nebo zkomplikovala: „Spousta projektů se odložila. My dostaneme zaplaceno až za produkt. Takže jsme investovali do projektů, které jsou teď pozastavené. Naši obchodníci najeli na videokonference, ale zejména při získávání nových klientů ten osobní kontakt chybí,“ vysvětluje Jakimič.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud