Novinka je vybavená pohybovými čidly. „Pokud například zaznamenají procházející osoby či běžce, mohou dočasně zvýšit intenzitu svítivosti na více jak 80 procent své kapacity,“ uvedl radní Vlastimil Gola. Systém ovládá na dálku, stejně jako jinde v Plzni, dispečink městských dopravních podniků. Dokonce i každé světlo zvlášť.

Může tak dle potřeby každou lampu vzdáleně rozsvítit na sto procent či snížit svítivost o více než polovinu. Nové osvětlení umí ušetřit náklady na provoz o 60 procent, je příjemnější a přispěje i vyšší bezpečnosti. „Ve Chvojkových lomech bylo zmodernizováno 30 svítidel, v Částkově ulici pak 28 sloupů veřejného osvětlení,“ doplnil Gola.

Nová datová síť

„Pro obě oblasti jsme použili shodná svítidla s příznivou barevnou teplotou 2200 kelvinů. Světla jsme osadili modulem, který umožňuje řízení a monitorování svítidel a zároveň vytváří síť vzájemně datově bezdrátově propojených prvků,“ popsal za výrobce Radek Pechman ze společnosti ILLUM.

Vzniklou sítí lze přenášet údaje nejen pro řízení osvětlení, ale například i pro chytré kamerové systémy. Zapojila se do ní i nová stanice, která měří prachové částice, atmosférický tlak nebo hladiny ozónu, oxidu dusičitého či uhličitého. Data se následně přenesou na elektronickou úřední desku magistrátu a do systémů meteorologických stanic.

VIDEO: Chytré lampy v Praze.

Video
Video se připravuje ...

Na Vinohradech představili již pátou chytrou lampu. Jiří Marek

Fotogalerie
5 fotografií