Němečtí policisté zveřejnili první informace, jak Juliino bloudění v Českém lese probíhalo. „Dívka byla stále v pohybu a pravděpodbně ušla lesem několik kilometrů. Přesnou trasu nebude již možné konkrétně určit,“ řekl mluvčí hornofalckého policejního prezídia Florian Beck.

„V noci spala na louce ve vysoké trávě a viděla zvířata jako srny, lišky a divoké prase. V noci se v lese bála, a proto na sebe neupozornila. Uvedla také, že nic nejedla, ani nepila. Hledala turistickou cestu, ale už ji nenašla,“ řekl mluvčí hornofalckého policejního prezídia Florian Beck.

Psychická zátěž

Když se malá Julie ocitla v neděli v divokém lese plném roklí, skal a popadaných stromů sama, byla to pro ni obrovská psychická zátěž. Každý jedinec ji umí snášet jinak.

„První, co jí napadlo, patrně bylo, jsem teď sama a okolo nikdo není. Musela to být pro ni hodně stresová situace. Ta je závislá na tom, jestli dítě už dříve mělo nějaké zkušenosti z pobytu v horách či lese, nebo se ztratilo poprvé,“ řekl dětský psycholog Miloslav Čedík.

Dívka tak nejspíš prvotní velikou psychickou zátěž zvládla, nezůstala na místě a snažila se najít cestu z obtížné situace ven. „Jiné děti by tato psychická zátěž, kdy zůstanou samy a bezpečí svých blízkých nemají, zmrazila a zůstaly by nejspíš na místě, ale ona se vydala na cestu,“ myslí si Čedík.

Od místa, kde se rodičům ztratila, je to k místu, kde se o dva dny později našla, vzdušnou čarou nejméně tři kilometry. Nikdo neví, jestli Julie v lese bloudila, nebo šla „po přímce“. „Dítě, které je ve stresu, není schopno identifikovat cestu, kterou urazilo,“ vysvětlil Čedík.

Hrůzy noci

Julie přežila v divoké přírodě dvě chladné noci. „Ty musely být pro ni mimořádně těžké. I pro dospělého člověka je noc v lese velkou zátěží. Dívka určitě musela mít velký strach, který se u dítěte oproti dospělému násobí. Možná by mohla u ní ještě nastat i postraumatická reakce,“ řekl Čedík.

Proč nešla za těžaři?

Místní hajný Miroslav Semecký a dva lesní dělníci našli Julii asi 500 metrů od místa, kde v lese dřevorubci těžili dřevo. Je otázkou, proč dívka zůstala na místě a nešla k nim.

„Každý očekává, že tam, kde je zvuk, může najít nějakou pomoc. Ale ta holčička byla nejspíš v tak obrovském stresu, že kvůli němu k těžařům nešla, nebo mohla mít prostě jen strach,“ dodal Čedík.

 

Video
délka: 00:36.43

Policisté, hasiči a další složky pátrali na Domažlicku po pohřešované Julii (8) z Německa. Romana Vébrová

Fotogalerie
27 fotografií