Nejprve odchytili ochránci čtveřici podivně se chovajících labutí. Bylo zřejmé, že ptáci mají zdravotní potíže. U třetí labutě ale znejistěli, ta přímo před nimi uhynula.

„Když jsme ji viděli mlátící křídly o zem, s poruchou rovnováhy a orientace, šlemy kolem nozder a zobáku, se zalomenou hlavou v křeči, báli jsme se nejhoršího,“ popsal zvířecí záchranář Karel Makoň. Další uhynulou labuť našli na ostrůvku. Ve hře byla možnost nákazy ptačí chřipkou.

To ale veterináři vyloučili, a že se nejedná o nebezpečný virus, potvrdily i rozbory odebraných vzorků. „Na další výsledky pitvy a příčinu úhynu se čeká, ale zatím to vypadá, že ptáci uhynuli v důsledku rohlíkové monodiety a s tím spojenými zdravotními problémy,“ dodal Makoň.

Bolevecké rybníky patří k oblíbeným výletním místům Plzeňanů. Ti si často berou na procházku pečivo, kterým pak labutě krmí. Ve snaze jim přilepšit ale ptákům zadělávají na pořádné zdravotní problémy. „Proto také znovu a důrazně žádáme návštěvníky Boleveckých rybníků, aby labutě nekrmili,“ dodal Makoň.

VIDEO: Hasiči pomohli zraněné labuti.

Video
délka: 02:18.17

Jihomoravští hasiči pomohli zraněné labuti v Brně. HZS Jihomoravského kraje

Fotogalerie
4 fotografie