Vše začalo letos v červnu u Města Touškova na severu Plzeňska. Čáp Kryštof spadl z radiovysílače do oplocení a nemohl ven. Navíc byl značně potlučený. Po vyproštění ptáka odvezli ochránci přírody do záchranné stanice živočichů v Plzni, kde ho ošetřili.

Rekonvalescence trvala dost dlouho, a v hlavách ochránců přírody uzrál nápad. „Čáp už byl starší a tak musel za svůj život být už nejméně třikrát v Africe. Rozhodli jsme se tak, že mu dáme na záda vysílačku,“ vzpomínal zvířecí záchranář Karel Makoň.

Posilnění před cestou

Když se pták ze svého zranění zotavil, Makoň ho vypustil na konci července zpět do přírody na poli u Chocenic na jižním Plzeňsku. „Měl se čile k světu a hned lovil hraboše vyorané zemědělci,“ řekl Makoň. Když se Kryštof dosyta nažral, odletěl odtud k nedaleké obci Komorno. Tady ještě nějakou dobu lovili s dalšími čápy.

Daleká cesta na jih

Pak už si to v srpnu namířil do teplých krajin. „Přelétl Německo, škrtnul Švýcarsko a přes Francii to vzal do Španělska a přes Gibraltar, Maroko, chvilku letěl kolem pobřeží Atlantiku. Pak to vzal jižně dolů na hranici Mali a Maritánie a odtud až do Senegalu,“ popsal Makoň.

Kryštofova cesta skončila 1. listopadu v savaně severně od hlavního města Dakaru.  „Všichni teď s napětím sledujeme a čekáme, co bude dál,“ dodal Makoň. Zpočátku přitom byli ochránci směrem, který nabral, zklamáni.

Přitroublý čáp?

Když si to Kryštof zamířil z Čech do Německa, byli ochránci zděšeni. „Chytali jsme se za hlavu, že budeme mít dalšího přitroublého čápa, který neodletí do teplých krajin, ale bude zimovat v ptačím parku v Bavorsku, jako se nám to už stalo loni s čápem Arnoštem, který tam strávil celou zimu,“ řekl Makoň. Jenže Kryštof překvapil.

Skládka v Madridu

Mezipřistání zvolil Kryštof v Madridu. A ochránci byli zděšeni podruhé. „Řekli jsme si, je to jasné. Nezůstal v SRN, tak bude zimovat na skládce komunálního odpadu ve Španělsku, jako to v posledních deseti letech s oblibou dělají někteří námi okroužkovaní ptáci,“ uvedl Makoň. Kryštof si tu ale odpočinul a letěl dál.

Strach o Kryštofa

Obavy měli ochránci, když se Kryštof odmlčel při přeletu z Mauritánie do Senegalu. „Tři týdny se nehlásil. V dané oblasti je nedostatečné pokrytí sítí mobilních operátorů. Drásalo nám to nervy. Ale naštěstí se ozval, už je zase na příjmu a posílá nám pozdravy ze slunné a žhavé Afriky,“ dodal s úsměvem Makoň.

VIDEO: A takhle čapí putování začíná, mláďaty v hnízdě.

Video
délka: 00:51.86

Mláďata v čapím hnízdě. záchranná stanice Makov

Fotogalerie
17 fotografií