První tůně začali na neobhospodařovaných vlhkých loukách ochránci kopat loni. „Během několika dní, i přes suchý průběh léta, došlo k samovolnému napuštění vody a tůně okamžitě osídlili zelení skokani, vážky a další živočichové,“ vypočetla Kateřina Adámková z Českého svazu ochránců přírody.

Letos pak doplnila čtyři menší i jedna velká tůň a 17 metrů dlouhý povalový chodník. Na kraji louky je lavička určená k odpočinku i pohodlnému poslechu žab a ptáků. Pro plazy je připraveno líhniště s podzemním zimovištěm a přilehlou kamennou zídkou.

„Nejen zástupci říše brouků mohou profitovat z broukoviště z klád několika druhů dřevin. Ptáky jako červenku nebo střízlíka potěší ptačník zhotovený z hromady větví a kusů dřeva,“ uvedla Adámková.

Myslí i na nevidomé

Na informační tabuli si mohou lidé osahat modely žabích vajíček, pulců a žáby, které jsou pro doplněny popisky v Braillově slepeckém písmu. Pro děti je připraveno interaktivní pexeso, sestavit si mohou i obrázky žab, čolků, hadů, ještěrek nebo vážek.

K Boreckým tůním nasměruje turisty šipka s mapou u hlavní silnice mezi Stráží a Borkem, poté několik dalších směrovek. Pro motorizované je před lesem ve vzdálenosti 800 m od tůní vytvořeno místo pro zaparkování několika aut.

Fotogalerie
8 fotografií