Rozsáhlá umělecká sbírka v ceně skoro 10 milionů korun čítá 2800 kusů grafik, grafických listů, olejů, pastelů, akvarelů a kreseb.

Sbírka obsahuje díla autorů české grafiky. „Jako byli Max Švabinský, Bohumír Jaroněk, Cyril Bouda, Ludmila Jiřincová, Vincenc Beneš, Bohuslav Reynek a mnoho dalších,“ řekl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka.

Sbírka je doplněna kvalitními přetisky evropských autorů například Rembrandta van Rijna a její součástí jsou i práce regionálních výtvarníků Jana Paroubka, Františka Michla a Karla Kuneše.

Jedna z nejvýznamnějších sbírek

Součástí pozůstalosti po Ježkovi byly i finanční prostředky v zahraničí a také dům, kde bydlel a měl svou uměleckou sbírku. „Nejdříve jsme zajistili její přesun do příznivějších podmínek pro skladování i úschovu a provedli jsme její soupis. Podařilo se nám tak zachovat jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek české grafiky v republice,“ uvedl Ležatka.

Co s ní bude?

„Pokud o majetek neprojeví zájem žádná státní instituce, bude nabídnut veřejnosti,“ dodal Ležatka. Zájem o sbírku by mělo Muzeum Chodska.

Nejdříve by ale sbírku musela získat buď Národní galerie, nebo památkáři. S nimi bychom se pak nějak domluvili. Takový je postup. My sbírku nemůžeme získat rovnou od ÚZSVM,“ uvedl ředitel Muzea Chodska v Domažlicích Josef Nejdl.

Ervín Ježek (1928–2016)

Narodil se v Chicagu v USA. „Tvrdil o sobě, že je jediným Američanem, který se z USA přestěhoval do Čech,“ uvedl ředitel Muzea Chodska Josef Nejdl. Ježek maturoval na domažlickém gymnáziu v roce 1947 a v roce 1951 vystudoval na Univerzitě Karlově v Praze výtvarnou výchovu a deskriptivní geometrie. Učil na domažlickém gymnáziu, maloval a shromažďoval svou sbírku.

Fotogalerie
6 fotografií