Kašny jsou umístěny ve třech rozích náměstí Republiky, ve čtvrtém se nachází v současné době opravovaný morový. Vznikly podle návrhu Ondřeje Císlera, který byl vybrán v architektonické soutěži ze 42 děl. O jejich podobách se dlouho diskutovalo. Lidé je buď odsoudili jako nepřijatelné, nebo se naopak líbily. Odborníci je většinou chválili.

„Za deset let svého trvání si kašny vysloužily řadu kladných i negativních hodnocení obyvatel a návštěvníků Plzně. Pro turisty se ale v drtivé většině případů staly vyhledávaným cílem pro obdivování a fotografování. Myslím, že i Plzeňané si na kašny většinou zvykli a sžili se s nimi, i když se samozřejmě ještě i dnes najde řada odpůrců tohoto pro město typického díla,“ uvedl primátor Martin Baxa.

Cíle vandalů

Zatímco v prvních dnech po spuštění se kašny stávaly terčem vandalů, kdy například hned první den poškrábali na jedné z nich zlacené chrliče, v posledních měsících městská policie zaznamenává podobné incidenty jen ojediněle.

„Dříve se v kašnách koupali opilci či bezdomovci, policie evidovala i případy, kdy lidé lovili vhozené drobné síťkou, vyrývali nápisy či dokonce si i prali prádlo,“ popsala mluvčí městské policie Jana Pužmanová.

Chrlí od jara do podzimu

Kašny chrlí vodu každoročně od 1. května do 1. listopadu. Na jaře jejich spuštění předchází kompletní kontrola, poslední týden v dubnu jedou ve zkušebním provozu. Pookud je vše v pořádku, zahájí se plný provoz.

V termínu od 1. května do 31. října se kašny kontrolují jednou denně. Zajišťuje se čistota vody, omytí chrličů i kamenných nádob. Odstraňují se drobnější závady a dílo se udržuje ve funkčním a bezvadném stavu včetně jeho veškerých součástí,“ uvedla Ilona Pelíšková ze Správy veřejného statku.

Velbloud čeká na opravu

Letos na jaře se brzy po spuštění kašny Velbloud objevily ve dně kamenné nádoby hluboké praskliny, kterými unikala voda na chodník a dostávala se do elektrických rozvodů. „Vzhledem k rozsahu poškození a na základě posudků specialistů půjde o opravu formou vsazení olověné vany do kamenné nádoby kašny,“ doplnila Ilona Pelíšková. V současné době se zpracovává stanovisko památkářů.

Na začátku listopadu se voda z kašen vypustí a provede se před zimou údržba. V období, kdy je vypuštěna voda, se kašny kontrolují jednou týdně.

Fotogalerie
9 fotografií