Dílo významného barokního plzeňského sochaře Kristiána Widemanna, které je od roku 1958 památkově chráněno, prochází od dubna rozsáhlou obnovou rozvrženou do tří let. „Opravy budou stát asi 2,2 milionu korun,“ řekla náměstkyně primátora pro památky Eliška Bartáková (ANO).

Po soše madony, která je replikou opukové sochy Plzeňské madony ze 14. století z oltáře sousední katedrály sv. Bartoloměje, restaurátoři pracují na opravách čtveřice horních soch svatých na sloupu - Václava, Floriana, Rocha a Bartoloměje.

„Město Plzeň začalo sloup opravovat po podrobném průzkumu, jenž se uskutečnil v roce 2018 a odhalil rozsah poškození památky,“ řekla Bartáková. Dílo má řadu prasklin. Obnova byla rozvržena na několik let, protože jí lze provádět jen za určitého počasí.

Korunky zkontrolovali

Dosud restaurátoři šetrně očistili kámen vlastního sloupu včetně sochy madony s podstavcem a soklem i čtyř soch. Ztenčili zčernalou povrchovou krustu tak, aby byla zachovaná přirozená patina sochařského díla.

„U sochy madony obnovili zlacení a zkontrolovali osazení korunek na hlavách Panny Marie a Ježíška,“ popsal práce Petr Bukovský z památkového odboru magistrátu.

Sloup také restaurátoři v patě zajistili novou skruží a trhliny a defekty vyspravili odpovídajícím umělým kamenem. Do října ještě obnoví desku s nápisy u sochy svaté Rozálie a domodelují chybějící části horních soch světců a pozlatí jejich atributy.

Opraví balustrádu

V příštím roce bude pokračovat restaurování soch na balustrádě a spodní části vlastního podstavce sloupu. V dalším roce bude provedena oprava schodiště v podstavci a kamenné balustrády s kovaným zábradlím.

Původní Widemannova sochařská výzdoba zahrnovala sochy patrona Plzně sv. Bartoloměje, českého patrona sv. Václava, patrona proti nebezpečí ohně sv. Floriána a patronů proti morovým ranám sv. Rocha a sv. Rozálie Palermské.

Na vrcholu sloupu je replika sochy Plzeňské madony. Po další morové ráně z roku 1713 doplnily sloup o rok později Widemannovy sochy sv. Františka Xaverského, sv. Petra z Alkantary a sv. Barbory.

Sloup prošel mnoha opravami a restaurováním. Dochovaly se záznamy o řadě oprav z 19. a 20. století. Poslední konzervační zásah byl v roce 2006.

VIDEO: Na Staroměstské náměstí v Praze se vrátil Mariánský sloup.

Video
délka: 03:04.59

Mariánský sloup se vrací na Staroměstské náměstí. Sochař Petr Váňa začal 17. února 2020 s obnovou sloupu. Jiří Marek

Fotogalerie
3 fotografie