Už v pondělí časně ráno tým sochaře Petra Váni ohradil místo, kde na Staroměstském náměstí až do roku 1918 stál Mariánský sloup, plotem. Krátce nato začali pracovníci rozebírat dlažbu, ještě před zahájením místo omrkli archeologové. Nyní budou pracovníci pokračovat v odkrývání původních základů, které podle sochaře Váni sahají do zhruba dvoumetrové hloubky. V době velikonočních trhů bude stavba podle Váni přerušena a sloup se podle schváleného harmonogramu začne osazovat 24. dubna. Váňa na replice sloupu pracoval 23 let.

„Je zajímavé, že tam pravděpodobně někde bude původní zakládací kámen z roku 1650, pod kterým by měla být zakládací listina,“ uvedl sochař. Dodal, že historicky cenný artefakt by se měl nacházet zhruba v hloubce půl metru mezi původními základovými kameny. Budou celé odkryty, očištěny a prozkoumají je archeologové, načež na ně bude umístěna základová deska nového sloupu. „Na ni teprve budeme moci dát kameny nového sloupu,“ doplnil sochař.

Petr Váňa o Mariánském sloupu:

Video
Video se připravuje ...

Mariánský sloup se vrací na Staroměstské náměstí. Sochař Petr Váňa začal 17. února 2020 s obnovou sloupu. Jiří Marek

Podle Váni je stavba povolena už dva roky. Původní stavební povolení, které mělo platnost do loňského léta, podle něj nikdy nepropadlo, protože stavební úřad uznal jako zahájení stavby tehdejší pokus sloup na náměstí umístit i bez záboru. Nyní Váňa získal poslední povolení k záboru stavby od Technické správy komunikací (TSK).

Pražští zastupitelé dříve opakovaně odmítli vyjádřit s umístěním repliky původního sloupu souhlas. Situace se změnila koncem letošního ledna, kdy se v zastupitelstvu našla většina k revokaci původního nesouhlasného stanoviska města. V návaznosti na to TSK udělila zábor. Podle Váni se nyní všechny organizace včetně například radnice Prahy 1 k projektu staví vstřícně.

Video
Video se připravuje ...

Do Prahy dopluly zbývající části Mariánského sloupu. Jiří Marek

Sochař loni repliku sloupu v asi 250 dílech přivezl do Prahy na lodi a následně se pokusil zahájit na náměstí stavbu, čemuž kvůli chybějícímu záboru zabránili policisté. Poté sochař dílo nechal na lodi na Vltavě a s týmem kamenosochařů dál pracoval na jeho dokončení.

Petice

Ne všichni Pražané jsou příznivci návratu sloupu. Vznikly proti němu i petice, jednu z nich organizuje bývalá komunistická poslankyně a pražská zastupitelka Marta Semelová. Podpisy sbírala i v pondělí odpoledne na náměstí přímo u staveniště. „Petici jsme vyhlásili hned poté, co v lednu zastupitelé schválili podporu sloupu,“ řekla Semelová. Cílem petice je vyhlášení referenda, ve kterém by Pražané o návratu sloupu hlasovali. Semelová dodala, že podpisy zatím nemají sečtené.

Původní sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie. O jeho návratu se diskutuje od 90. let. Zastánci obnovy jej považují za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.

Video
Video se připravuje ...

Sochař Váňa se sloup pokusil postavit na náměstí už v červnu 2019, tehdy ale neměl potřebná povolení. David Zima

Fotogalerie
82 fotografií