Jaro a s ním i vášnivé námluvy dorazily do středoasijské pouštní expozici Kattakum v Zoo Praha. Pravda, chovatelé mu trochu pomohli. „Během období zimování udržujeme v expozici 13 stupňů. Teď se její obyvatelé probudili, a tak jsme vypnuli klimatizaci, rozsvítili světla a zapnuli topné kameny,“ vysvětlil kurátor chovu plazů a obojživelníků Petr Velenský. A láska mezi poušťními ještěry rozkvetla. Nápadníci se často »odívají« do pestrého zásnubního šatu a vábí samičky poskakováním nebo stáčením ocásků.

Akrobatický sex ještěrů

Pár se musí spojit kloakami, v nichž se nacházejí rozmnožovací orgány. Samec má dva penisy, které jsou v klidu zasunuté do kořene ocasu. Někteří při oplodňování upřednostňují jen jeden a druhý mají do zálohy. Jiní pravý a levý střídají. Při páření pronikne samec penisem do pohlavního otvoru samičky. Erekcí se nezvětší, ale vychlípí se naruby a v těle samičky se zvětší jako balonek. Spojení páru je akrobatickým číslem. Aby se podařilo, přidrží si samec svou vyvolenou tak, že se jí zakousne do kůže na zátylku. Ona se prohne jako luk a on se musí zkroutit. I když to vypadá dramaticky, nebolí ji to.

Páření agam stepních.
Autor: Petr Velenský/Zoo Praha

Prvně hnízdo, pak »milování«

Do společného života už vykročil i pár supů himálajských v Zoo Ústí nad Labem. Dravci velehor nedají na hrátky. Místo tokání budují nejdříve hnízdo. „Samec nosí materiál a samice ho na hnízdě proplétá. Vrtí se na něm tak, aby vznikla plošina s mělkým dolíčkem, do kterého později snese vejce,“ objasňuje zooložka Romana Anděrová. Když má pak samec chuť na páření, nalétává ke své vyvolené. Pokud se samice nahrbí, znamená to »ano«. Když ne, musí to frajer zkusit jindy.

Načechrané peří signalizuje probuzené sympatie.
Autor: Zoo Ústí nad Labem

Mám tě rád

Mít rád je i v říši zvířat nejen o páření, ale také o vzájemných sympatiích a blízkosti. K tomu patří »polibek«, »objetí« a hry. Na mnohé, zejména na savce pravá říje teprve čeká. Přesto se i teď o sebe otírají a olizují se. Vzájemně tak na sebe nanášejí pachy a upevňují kontakty ve skupině, k níž patří.

Voníš jako celá naše rodina.
Autor: Petr Hamerník/Zoo Praha

Fotogalerie
15 fotografií