Eliška Kovačíková (19) a Lenka Bělová (20) nastoupily do Domova pro osoby se zdravotním postižením v Újezdci na Klatovsku. Eliška měla oproti Lence trochu výhodu, studovala sociální obor na střední škole, čekala ji maturita.

„Měla jsem praxi například z domova pro seniory. Tady jsem ale nevěděla, co mohu čekat. Třeba kam až mohu zajít, abych si ty klienty proti sobě nepoštvala,“ uvedla.

To Lenka, absolventka hotelové školy, studuje sociální práci prvním rokem. „Nikdy před tím jsem takhle o lidi nepečovala. Hlavou se mi honily různé scénáře, jak s nimi vůbec vyjdu. Co když budou agresivní? Vždyť byly i případy, kdy schizofrenici zabíjeli,“ vzpomínala Lenka.

Tři různé hlasy

V domově dívky sice uklidňovali, že k vážnějšímu incidentu nikdy nedošlo, i tak je některé situace zpočátku hodně překvapily.  „Z jednoho pokoje jsme slyšely tři různé hlasy. Když jsme vešly, seděla tam paní sama. Nechápaly jsme, kam se poděli ti ostatní. Pak nám vysvětlili, že trpí rozpolcenou osobností. Nebo nám pán, bývalý alkoholik, začal nadávat. I když jsme se zpočátku bály, aby nás nenapadl, s klidem a humorem jsme to zvládly,“ popisovaly studentky. V domově dokonce zůstaly pomáhat místo původních 13 dnů téměř měsíc a půl.

Jak pomáhaly

Úkolem Elišky a Lenky byla péče o svěřence domova. Stlaly jim postele, pomáhaly s hygienou, podávaly jídlo či pití, doprovázely je na nákupy do místního kiosku. „Až po čase jsem se dozvěděla, že zpočátku měly strach z toho, co je tady čeká. Přesto to zvládly výborně, a je to pro ně obrovská životní zkušenost,“ chválila studentky vedoucí domova Romana Jarolínová.

Práce je spojila

Dívky, které se dříve neznaly, se díky nařízené práci skamarádily. „Do Újezdce je horší doprava, já jezdila autem a Elišku jsem cestou vyzvedávala v Klatovech,“ řekla Lenka.

V domově si dokonce domluvily další spolupráci. Eliška tam nastoupí prázdninovou brigádu, o té jedná i Lenka. „Jsou milé, máme je rádi,“ chválili Elišku s Lenkou klienti domova.

Pracovní příkaz

Za stavu nouze při koronavirové pandemii bylo třeba zabezpečit chod zařízení, kde pečují o seniory či zdravotně postižené, a kde kvůli koronaviru chyběl personál.

Hejtman tam mohl práci plnoletým studentům sociálních oborů nařídit. Pokud neuposlechli, hrozila jim pokuta až 50 tisíc.Kromě Elišky a Lenky byly v Plzeňském kraji vydány pracovní příkazy dalším 11 studentům.

Fotogalerie
13 fotografií