Po sametové revoluci se hvězda sice ztratila lidem z očí, ale dosud leží na střeše budovy! S rozvojem technologií si ale může každý na internetu najít letecké snímky, na nichž je patrná.

„Třicáté výročí listopadových událostí je jedinečnou příležitostí, jak se s pozůstatkem komunistické éry navždy vypořádat. Pomůže nám s tím Michal Caban, v jehož umělecké režii se hvězdy neopakovatelným způsobem navždy zbavíme,“ řekl primátor Martin Baxa (ODS).

Mimořádně otevřeno

Funkcionalistická budova bývalého sídla KSČ je nyní opuštěná. Od 14. do 17. listopadu se mimořádně otevře. Organizace Johan a PaNaMo tam připravily program Zúročení, v němž chtějí odrazit 30 let demokracie a svobody prostřednictvím umělecké tvorby.

Připraveny jsou výtvarné výstavy, divadlo a tanec, projekce filmů, diskuse i architektonické prohlídky. „Program reprezentuje tvorbu a postoje těch, kteří podstatnou část svého života žijí v demokratických poměrech. Nechceme jen vzpomínat a plácat se hrdinsky po ramenou, ale stimulovat živou současnou tvorbu a tvořivost,“ řekl ředitel centra Johan Roman Černík.

Program na 13 místech

Na 17. listopad připravilo město program, který bude na 13 místech v centru připomínat události roku 1989. Přiblíží je debaty s přímými účastníky tehdejších akcí, koncerty, procházka českým divadelním a hudebním uměním, výstavy, vzpomínková setkání, umělecké instalace i soutěž pro školní děti a jejich rodiče s názvem Paní učitelko, už nám nemusíte lhát.

Přímí účastníci plzeňských i pražských listopadových událostí budou debatovat v improvizované kavárně na Anglickém nábřeží. „Hovořit bude tehdejší studentka Pavla Knoblochová, dnes Fáberová, která stála přímo před štíty příslušníků pohotovostního pluku, nebo bratři Neckářovi, z nichž Václav byl jedním z pražských vyslanců na tehdejší plzeňské demonstraci,“ řekla vedoucí magistrátního odboru prezentace a marketingu Jana Komišová.

Pamětníci dostanou prostor i na náměstí před pasáží Slávie, kde vystupovali listopadoví řečníci. Tady vznikne také otevřené řečniště pro veřejnost. Na Anglickém nábřeží vystoupí dnešní i tehdejší studentské kapely.

Všechny čtyři soubory Divadla J. K. Tyla vystoupí od 20 hodin v pořadu Divadlem ke svobodě. V komponovaném večeru lidé s herci projdou vývojem státu i vývojem českého divadelního a hudebního umění.

VIDEO: Fotografie, televizory s archivními záznamy, interaktivní online katalog – výstava ukazuje, jak se měnila společnost v posledních letech osmdesátek, respektive jak se vyvíjela v prvních letech devadesátek.

Video
délka: 04:20.32

Fotografie, televizory s archivními záznamy, interaktivní online katalog. Výstava ukazuje, jak se měnila společnost v posledních letech osmdesátek, respektive jak se vyvíjela v prvních letech devadesátek. David Zima