Exponáty podbarvené štěkotem vlčáků či zvuky natahování závěru zbraně vykreslují atmosféru totalit – období nacistické okupace a komunistického režimu. „Návštěvníci se tu ocitnou v pomyslném hraničním pásmu. Přes přestřihnutou hranici mohou jít vlevo – vrátit se do diktatury, nebo vpravo – vstříc svobodě a naději,“ popsal Blesku generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Zájemci si budou moci prohlédnout dokonalou přehlídku zpravodajské i jiné techniky z let 1939 – 1989. Tu, jež napomáhala fungování totalitních režimů, i tu, kterou využívali jejich odpůrci.

Ušil si to sám

Jedním z příběhů, které výstava představuje, patří kaplanu římskokatolické církve Josefu Škopovi (†36). Ve vlastnoručně zhotoveném třídílném skafandru se chtěl z Hřenska dostat za hranice. Kalhoty a bundu si ušil z nepromokavé látky, švy pojistil izolační páskou. Psal se 12. listopad 1957, když se v převleku potopil u Hřenska na dno Labe.

Na hlavě měl hliníkový hrnec, ve kterém měl otvory pro dýchací hadice, jež držely na hladině plováky. Plán mu však nevyšel. Ještě tentýž den ho pohraniční hlídka našla na území tehdejší NDR mrtvého. Příčinou úmrtí bylo udušení.

Kdy: úterý až neděle od 9 do 18 hodin, až do 31. března 2020
Kde: Národní technické muzeum
Za kolik: 250 Kč, snížené 130 Kč, rodinné 470 Kč

Nová kniha Blesku právě v prodeji: Nejzajímavější příběhy a rozhovory o tom, jak jsme si vybojovali svobodu! 132 stran jen za 59 korun

Blesk extra: Ukrytá tajemství listopadu
Blesk extra: Ukrytá tajemství listopadu
Autor: Blesk

Fotogalerie
12 fotografií

O tom, jak vypadalo cestování za socialismu čtěte ZDE