„Jde o špičku původně asi metr dlouhého mamutího klu. Nalezená část je přibližně 40 centimetrů dlouhá a váží necelý kilogram. Rytiny jsou podle archeologů první prehistorickou mapou na světě,“ uvedla správcová archeoparku Pavlov Zuzana Havlická.


Kel našel 1. října 1962 v přibližně čtyřmetrové hloubce archeolog Bohuslav Klíma přímo v Pavlově při archeologickém průzkumu. Ležel jen necelý kilometr od místa, kde byla o 37 let dříve nalezena Věstonická venuše a dokonce jen pár desítek metrů od Pavlovské venuše. „Všechny tyto tři pravěké artefakty jsou staré přibližně 30 tisíc let,“ upřesnila Havlická.

Přesná interpretace neexistuje

Co přesně rýhy na klu znázorňují, není dnes zcela jasné. „Mohlo to mít i estetický význam. Umění se totiž v tu dobu začalo prosazovat i na předmětech denních potřeb,“ zdůraznila správcová archeoparku.


Mamutí kel je z bezpečného sejfu vytahován jen velmi zřídka. Naposled jej opustil v roce 2013 do Britského muzea na výstavu Umění doby ledové. Další možnost vidět kel na vlastní oči bude trvat určitě několik let.

Kdy na výstavu

Kel je možné vidět v Archeoparku Pavlov ve dnech 19., 20., 25., 26., 27. a 28. října. Otevřeno je od 9 do 16 hodin. Poslední vstup je 30 minut před koncem otevírací doby. Základní vstupné je 90 korun, snížené je 45 a rodinné (2 dospělí + až 4 děti) 200 korun. Fotografování je za 50 korun.

VIDEO: Mamutí kel ležel jen pár desítek metrů od nálezu Pavlovské venuše. Ta spadá časově do přibližně stejné doby.

Video
délka: 00:55

Pavlovská venuše je stará 27 - 29 tisíc let. Vyrobená je z mamutoviny a měří 4,5 centimetru. Návštěvníci ji mohou vidět v archeoparku v Pavlově do 21. listopadu. Hynek Zdeněk


Fotogalerie
9 fotografií