Historickým centrem města provede lidi takzvaná Cesta svobody. Jejím stěžejním bodem bude na Anglickém nábřeží Plzeňská kavárna s pódiem. „Bude se tady besedovat s účastníky podzimních událostí roku 1989, zástupci studentských stávkových výborů z roku 1989 a dalšími osobnosti. Debaty doplní vystoupení studentských kapel a promítání dokumentů o událostech v Plzni,“ popsala Jana Komišová z Odboru prezentace a marketingu. Akce vyvrcholí v 17:11 hodin.

Řečníci, výstavy, instalace

Do jihozápadního rohu náměstí Republiky se, stejně jako před 30 lety, vrátí řečniště. „Z tohoto místa se promlouvalo v roce 1989 k demonstrujícím a my se pokusíme vytvořit podobný prostor. Chceme tady nejen vzpomínat, ale také nabídnout platformu pro jakoukoli reflexi či úvahu,“ řekla ředitelka plzeňské pobočky Post Bellum Markéta Čekanová.

Cesta svobody povede také sadovým okruhem. Ve Smetanových sadech bude k vidění výstava Jízda po sametu. Dalším zastavením bude lavička Václava Havla a instalace V sametu.

„Základ objektu tvoří rudá pěticípá hvězda. Ta bude obalená pruhem bílého sametu tak, že z ní budou vyčnívat jen rudé hroty,“ popsal autor Jaroslav Bárta.

Svoji roli v programu sehraje bývalé sídlo Krajského výboru KSČ na Americké 42, které se zcela výjimečně otevře v jeho dolních prostorách. Dalším zastavením se stane také Západočeské muzeum v Plzni. K programu se připojí i studenti Západočeské univerzity.

V barvě trikolóry

Plzeň se také připojila k výzvě pražského primátora Zdeňka Hřiba a společně s dalšími městy nasvítí 17. listopadu v závěru akce v barvách trikolóry vybraný objekt. Do projektu jsou zapojena města osmi států střední a východní Evropy.

„Stejně jako v dalších městech republiky se v Plzni v 17:11 hodin v rámci akcí pořádaných společností Post Bellum rozezní zvony. Zahájí poslední část celodenní akce,“ dodala Jana Komišová.

„Sametová revoluce nám všem změnila životy a přinesla také zásadní změny v životě našeho města. Chceme dát najevo, že svoboda je jednou z nejvyšších hodnot, které musíme chránit,“ dodal primátor Martin Baxa. Program akce bude k dispozici na webových stránkách města.

VIDEO: Předseda ODS Petr Fiala o důležitosti listopadové revoluce.

Plzeň si připomene 30. výročí sametové revoluce. Ilustrační foto
Plzeň si připomene 30. výročí sametové revoluce. Ilustrační foto
Autor: město Plzeň