Pád železné opony připomenou české školy, zaměří se na děti žijící v zahraničí

Autor: ČTK, for - 
1. srpna 2019
07:22

Třicáté výročí sametové revoluce a možnosti svobodě cestovat do zahraničí připomene ve čtvrtek a v pátek mezinárodní konference českých škol v zahraničí. Její 11. ročník se uskuteční v Toskánském paláci v Praze. Akci pořádá nezisková organizace Česká škola bez hranic, která posledních 15 let napomáhá šíření českého jazyka a kultury v zahraničí.

Organizátoři konference slavnostně zahájí projekt Den české diaspory, který Česká škola bez hranic připravila k letošnímu 30. výročí od pádu komunismu v Československu. Toto jubileum je podle spolku jedinečnou příležitostí ukázat, kde všude na světě žijí Češi, kteří neztratili kontakt s Českou republikou a stále se cítí být součástí české historie i současnosti.

Organizace eviduje podle své mluvčí Ivy Valkusové činnost zhruba 60 českých škol v Evropě, Severní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu. Dalším asi 50 napomáhá v jejich začátcích. Vyučujícím nabízí například vzdělávací programy pro zlepšení jejich kvalifikace a práce.

Jako další příspěvek spolku k oslavám výročí se na konferenci představí fotografický projekt „30“ Lenky Hatašové, který dokumentuje přelomové období roku 1989.

Výstava fotografií na Pražské hradě přibližuje, jak pád režimu probíhal i v jiných zemí. Připomíná především krvavé konflikty v Rumunsku a BulharskuVýstava fotografií na Pražské hradě přibližuje, jak pád režimu probíhal i v jiných zemí. Připomíná především krvavé konflikty v Rumunsku a Bulharsku | Blesk:Jakub Poláček (Blesk)

Tradiční setkání se každý rok snaží upozornit na to, že je důležité vychovávat mladou česky mluvící generaci v zahraničí tak, aby považovala ČR za svůj druhý domov. Podle zástupců organizace mají žáci Českých škol bez hranic velmi dobrou úroveň češtiny, i když v cizině žijí dlouhodobě. Potvrdily to i výsledky prvního ročníku olympiády v českém jazyce v těchto školách, které pořadatelé na konferenci rovněž vyhlásí, dodala Valkusová.

V Praze se tento týden ve středu sešli také učitelé českého jazyka u krajanů a lektoři v zahraničí z vládního programu na podporu výuky češtiny v cizině. Jejich 11. společného setkání v prostorách Domu zahraniční spolupráce se zúčastnilo přibližně 80 hostů včetně zástupců ministerstva školství a ministerstva zahraničí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

vencapernik ( 2. srpna 2019 00:06 )

Cikrte ty vemeno komunisticky to bylo 44 let zivota v bolsevickym koncentraku obehnanym ostnatym dratem. Dobre bylo jen bezcharakternim hajzlum se stranickou bumazkou. Vetsina naroda zila jako ozebraceni nevolnici podle prikazu z Moskvy a jejich ceskoslovenskych pochochopu a domaci komunisticke verbeze.
Ja zil v tom "raji" bolseviku 20 let. Nastesti jsem se dostal ven "bez dovoleni" v roce 68 a od te doby si nase rodina zije velice dobre a stastne za "velkou louzi".

1912 ( 1. srpna 2019 15:33 )

TO BUDOU LŽÍ A OPĚT OBLBOVÁNÍ NECHTE TÉ POLITIKY NA ŠKOLÁCH !!!!

cikrt ( 1. srpna 2019 11:24 )

Nejdříve by je měli seznámit s Německou okupací, která byla příčinou toho, že zde pak po válce byla 44 let doba, kdy lidé byli šťastní a k sobě měli blízko, nechovali se jako hovada, děti si mohly sami venku hrát a nehrozilo, že je někdo unese nebo zprzní, cikáni chodili do práce, nebyli žebráci, bezdomovci a exekutoři a vládla zde spravedlnost a pořádek.

Keramika ( 1. srpna 2019 11:04 )

anonym01🤮🤮🤮💩💩💩 je dem.entní přírodní úkaz de.bility, primitivnosti, zapšklé zloby z bezmocnosti a z toho jak ho má každý u pr..dele
Je to taková malá velká špína škodici alespom přes internet a plivajicí jed ze své smradlavé držky. Je to ubožak a chudák, není ani k tomu, aby ho člověk poch.cal 💩💩💩💩💩

anonym01 ( 1. srpna 2019 10:47 )

KELLNER, ,ZEMANUV ŠLOUF A JEHO PYRAMIDA. NENI TECH NAHOD MALO, CO? NEMELI BY SEDET V KRIMINALE? MISTO TOHO OCHCAVAJI NASI USTAVU SPOLECNE! LISTOPAD SE KONAJI DEMONSTRACE. V PRIPADE ZE PADNE VLADA, JESTE DRIVE!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud