V současné době platí lidé za odvoz popelnice o objemu 120 litrů jednou týdně 1212 korun ročně. Nově by to mělo být 2666 korun.  „Před změnou vyhlášky, kdy svoz dělaly soukromé firmy, tato suma činila 2541 korun v roce 2009,“ řekl radní David Šlouf.

O zdražení by mohli zastupitelé hlasovat v říjnu či listopadu. Pokud novela odpadové vyhlášky projde, poplatky budou na podobné úrovni jako před deseti lety. V roce 2009 ale lidé platili i za odložení věcí do sběrných dvorů, které mají dnes zdarma.

V Plzni původně vyváželo popelnice několik soukromých firem, s nimiž se majitelé domů domlouvali. Magistrát založil vlastní firmu Čistá Plzeň, která převzala starost o komunální odpad. Aby radnice motivovala lidi k registraci do systému, snížila od září 2015 poplatky na polovinu.

Větší oblast bez popelnic

Nově se také má rozšířit prostor, kde musí mít domy popelnice s výjimkou svozového dne odklizené z chodníků do dvorů či vnitrobloků. Od příštího roku o oblast Denisova nábřeží, Americké třídy, soudu, vlakového nádraží a Roudné. V dalších letech se má dotknout i Petrohradu.

V roce 2015 stál svoz komunálního odpadu 137 milionů korun, náklady na příští rok už jsou ale odhadnuté na 203 milionů. Zdražení tak má městu ulehčit.

VIDEO: Europarlament zakázal jednorázové plasty, pokud existuje jiná varianta.

Video
délka: 01:21.15
Video se připravuje ...

Konec plastových krabiček na jídla, nebo příborů: Europarlament zakázal jednorázové plasty tam, kde existuje jiná varianta. Evropský parlament