Nic netušící houbař přinesl z lesa košík hub. Tentokrát se mu smaženice ale zdála nějak více hořká a proto ji musel hodně dosolovat i pepřit. Jenže po pár soustech se mu přitížilo, bylo mu zle a začal zvracet.
Podle svých slov si uvědomil si, že mu jedna z hub ve smaženici dost připomínala muchomůrku zelenou. „Pokud by se jednalo o muchomůrku zelenou, měly by otravu kromě zvracení provázet i průjmy,“ říká primář interního oddělení krnovské nemocnice Bronislav Čapek.
Jen hořké, nikoliv jedovaté
Protože průjem neměl, a navíc odborník potvrdil, že naše nejnebezpečnější jedovaté houby nejsou hořké, mohl se po vyšetřeních vrátit v klidu domů. „Počkali jsme pár hodin a zkontrolovali další odběry. Protože u pána nedošlo k selhání jater ani ledvin, bylo nám jasné, že muchomůrka zelená ve smaženici určitě nebyla. Hořké druhy hub mohou vyvolat nevolnost a zvracení, ale smrtelně jedovaté nejsou,“ vysvětlil Čapek.
Vpodobných případech funguje spolupráce s mykologem z Toxikologického informačního střediska, které radí lékařům i laikům. Ideální je přinést s sebou vzorek, plodnice zkonzumovaných hub na rozbor.
Rozbor je prý hotov během pár vteřin. „Můžeme sice analyzovat také zbytky smaženice i zvratky, ale trvá to dlouho. Navíc jde o náročný rozbor, který nedělá každá laboratoř,“ doplnil Čapek.
VIDEO: Jaké jsou projevy otravy houbami a jak si zachránit život?
Jaké jsou projevy otravy houbami a jak si zachránit život? Videohub