Aktuálně je klíčové, abychom získali tollingové a úvěrové financování pro zachování druhovýroby, o kterém v těchto dnech intenzivně jednáme se dvěma vážnými zájemci. Díky tollingu bude Liberty schopna zachovat rourovnu a válcovny, zhruba 1500 až 1700 zaměstnanců v těchto závodech a další v obslužných provozech, získat prostředky na jejich výplaty a zachovat hodnotu těchto částí podniku. To je velmi důležité pro majetkovou podstatu a uspokojení věřitelů,“ řekl insolvenční správce Šimon Peták.

Do práce bez výplat?

Ostatní zaměstnanci bohužel podle odborářů, kteří jednali s českým vedením zadluženého podniku, nemají dobré vyhlídky. Výpovědi by měl podle nich podnik rozdat v srpnu, ještě v září a říjnu ale lidé budou muset chodit do práce. Hrozí přitom, že za tyto měsíce nedostanou mzdu.

„Pozitivní zprávy nemáme pro zaměstnance v podstatě žádné. Zaměstnanci, kteří dostanou výpověď, tak pořád je nad nimi to, že budou ve výpovědní době stále zaměstnanci hutě, ale přesto budou vědět, že až do konce října nebudou dostávat mzdu. Budou vědět, že nedostanou odstupné, ale že si o něj budou muset žádat vlastně v konkurzu,“ uvedl předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina. Podle něj má většina pracovníků podle kolektivní smlouvy nárok na devítiměsíční odstupné.

Pálili fotku majitele

Vedení Liberty jednání s odbory považuje za uzavřené. „Zaměstnanci, kteří obdrží výpověď z organizačních důvodů, budou po dobu výpovědní lhůty na překážkách dle kolektivní smlouvy. Zaměstnanci si budou moci veškeré mzdové nároky uplatňovat prostřednictvím zaměstnavatele v insolvenčním řízení,“ potvrdila mluvčí podniku Kateřina Zajíčková.

Zhruba dvě stovky naštvaných zaměstnanců před budovou hutí uspořádaly symbolický pohřeb - podpálily rakev s fotografií jejího majitele Sanjeeva Gupty.

VIDEO: Výroba oceli v Liberty Ostrava.

Video
Video se připravuje ...

Jak se vyrábí ocel v Liberty Ostrava? Liberty Ostrava

Fotogalerie
11 fotografií