Předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina řekl, že v kolektivní smlouvě je období na vyhlášení takového opatření stanovené na šest týdnů. „V těch šesti týdnech je 30 pracovních dnů a z nich 21 dnů můžou zaměstnanci dostávat jen 70 procent mzdy. Zbytek buď budou chodit do práce, nebo budou mít 100 procent.“

Firma podle něj změnu zdůvodnila tím, že pominul důvod, proč zaměstnanci byli doma kvůli překážkám na straně zaměstnavatele, a že hygienické podmínky už jsou vyřešené. „Máme stanoveno, že pokud někoho budou potřebovat do práce, musí ho zaměstnavatel informovat minimálně 72 hodin předem,“ uvedl odborový předák.

Ti, co jsou doma, mají více

Do práce v hutním podniku Liberty Ostrava nyní chodí jen zhruba 2100 z 5400 zaměstnanců. Většina provozů v huti stojí a většina zaměstnanců huti a jejího dodavatele Tameh Czech zůstává od loňského 22. prosince doma, protože se spolu firmy nedohodly na cenách a dodávkách energií. Dosud firma jejich návrat do práce odkládala vždy o týden.

Slanina už dříve řekl, že pro firmu je výhodnější, když lidé chodí do zaměstnání, i když tam nedělají svou běžnou práci.

„Když jsou placeni 100 procenty z průměrné mzdy, tak je to více, než kolik je běžná měsíční mzda,“ řekl Slanina. Zaměstnanci, kteří byli doma, tak dostávali prakticky víc než ti, kteří pracovali.

Do vyjednávání se vloží hejtman

Nový moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO) chce příští týden řešit situaci v ostravském hutním podniku Liberty.

Za mě to je samozřejmě negativní zpráva. Byl bych rád, aby se situace v Liberty stabilizovala, a pokud možno to vedlo k obnovení výroby. Jsem v kontaktu s odbory a na příští týden mám domluveno jednání jak s odbory, tak s vedením Liberty. Jako kraj v tom nemůžeme nic udělat, ani jako poslanec v tom nemohu nic udělat. Nicméně budu se v tom angažovat minimálně v pozici nějakého mediátora či vyjednavače mezi oběma stranami tak, aby prostě ta jednání probíhala,“ řekl Bělica.

Dvoumiliardový dluh

Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, má už delší dobu problém platit závazky. Před věřiteli ji ale od prosince chrání moratorium vyhlášené soudem. Tameh Czech skončil v prosinci v úpadku, což zdůvodnil tím, že mu huť, jeho jediný zákazník, neplatila. Tameh uvádí, že mu Liberty dluží aktuálně zhruba 2,2 miliardy korun.

Věřitelé Liberty nyní hlasují o restrukturalizačním plánu, jejž jim firma předložila. Podle soudu je věřitelů více než 1300.

VIDEO: Josef Středula: Po mlžení se členstvím zůstane v čele odborů.

Video
Video se připravuje ...

Josef Středula: Po mlžení se členstvím zůstane v čele odborů David Malík/Blesk