„Víme, že každé umělecké dílo má svou hodnotu historickou, uměleckou či aspoň jako upomínka doby minulé, nikdo nechce žádné dílo zničit,“ říká Radek Hanák Ficbauer z iniciativy Novojičínská otevřená společnost (NOS). „Pro nás je problém to, co dílo představuje,“ dodal.

Podle něj neodkazuje na osvobození Nového Jičína od nacistů Rudou armádou, není ani válečným hrobem, na které se dle zákona nesmí „sahat“, ale jde o bohapustou podřízenost sovětskému režimu.

Milice nepřipomínat

Sousoší milicionáře, ženy z lidu a rudoarmějce „zdobí“ hesla „Se Sovětským svazem na věčné časy“ či „Společně v boji, společně v budování“. Odhaleno bylo za normalizace v roce 1976 v předvečer výročí Velké říjnové socialistické revoluce.

„Nemyslím si, že bychom si měli připomínat lidové milice, které protizákonně vznikly v únoru 1948 při přípravě komunistického puče, ani oslavovat milicionáře, kteří se podíleli na potlačování prodemokratických demonstrací,“ míní Ficbauer.

Chce to aspoň cedule

Iniciativa NOS by nejraději viděla památník úplně pryč, přestěhovaný na nějaké vhodné místo, depozitář či muzeum, ale nebrání se ani jednoduššímu řešení.

„Je to velké, težké sousoší, přemístění by stálo dost peněz, takže minimum, které bychom rádi prosadili, je alespoň označení naučnými cedulemi, vysvětlujícími dobový kontext,“ podotkl šéf NOSu.

Památník od dob sametové revoluce neprošel žádnou zásadní údržbou, vesele si na něj čmárají děti i puberťáci, někdo na něj vylil i kýbl červené barvy. O odstranění se snažilo už několik Ficbauerových předchůdců, sochu ale město vždy „podrželo“.

Otevřený dopis a petice

Pro zastupitele Radek Hanák Ficbauer připravil otevřený dopis s výzvou k odstranění památníku a připojil petici. Zda uspěje, není jisté. V zastupitelstvu města sedí mimo jiné i předsedkyně KSČM Kateřina Konečná (42).

Jednoho zastánce nápadu už našel. „Přesun na vhodné místo bych podpořil, raději bych zde viděl například památník Karla Kryla nebo by se dalo místo využít k výstavbě či atraktivnější úpravě parku,“ vzkázal zastupitel Jiří Klein (ČSSD). Petice je ZDE

VIDEO: Před třemi lety odstrnil jeřáb sochu maršála Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6.

Video
Video se připravuje ...

Jeřáb odstranil sochu maršála Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6, 3. dubna 2020. Aktu.cz

Fotogalerie
6 fotografií