„Člověku v hlubokém sněhu rychle můžou dojít síly a uvízne. Takový zásah jsme řešili v pondělí. Starší pán zapadl v metrové vrstvě sněhu. Nemohl dopředu ani zpět. Zachraňovali jej polští kolegové, kteří to na místo měli blíže,“ uvedl dispečer Horské služby Beskydy Pavel Masopust.

Hrozí laviny

V Beskydech po vydatném sněžení z minulých dnů hrozí malé lokální laviny a sesuvy sněhu. Lyžaři, skialpinisti a snowboardisti by se měli vyvarovat pohybu ve volném terénu, hlavně v roklích a korytech potoků.

„Riziko menších lavin se týká především lidí, kteří se pohybují ve volném terénu na lyžích či snowboardu. V horách všude leží okolo metru suchého promrzlého sněhu. Hrozí riziko, že se s nimi vrstva sesune a zavalí je,“ dodal.

Ideální podmínky

V horách je momentálně okolo metru sněhu. Nejvíce na Lysé hoře, kde meteorologové naměřili 1,2 metru sněhu. „Lyžuje se všude. Podmínky jsou velmi dobré. Navíc je krásné počasí. V noci bylo minus deset. Kolem poledne pak okolo nuly,“ doplnil Masopust.

Moravskoslezské záchranáře zaměstnávají úrazy lyžařů. Od víkendu do úterka ošetřili 12 lidí v areálech v Beskydech a Jeseníkách. „Posádky například v úterý musely ošetřit hned pět pacientů,“ řekl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Polovinu zraněných tvořily děti. „Mezi nejčastější patřily úrazy nohou a rukou. Příčinám dominovaly pády na lyžích, dvakrát se jednalo o úrazy na snowboardu a jednou při jízdě na lyžařském vleku,“ dodal.

VIDEO: V Krušných horách trénovali záchranáři s lavinovými psy.

Video
délka: 02:47.73
Video se připravuje ...

V Krušných horách trénovali záchranáři s lavinovými psy. Zbyněk Schnapka

Fotogalerie
8 fotografií