„Nebyly vyčerpány všechny možnosti, jak útokům vlků předcházet. Většina zvířat nebyla dobře zabezpečena,“ konstatoval Jan Klečka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

Přestože vlci běhají i v centru obcí a přeskakují vysoké ploty, nevykazuje podle Klečky rodičovský pár se třemi letošními mláďaty problémové chování a ani není nebezpečný pro člověka.

Smečka se přestěhovala

„Už jsme se odvolali. Nikdo se nás nezastane, nikdo se tu nebyl podívat a ohledně zabezpečení je to lež,“ zlobila se hospodářka Marcela Bojková z Písku na Jablunkovsku s tím, že majitelé ovcí od jara staví, opravují, zvyšují ohrady a stojí je to velké peníze.

Video
délka: 00:57.32
Video se připravuje ...

Vlčí smečka v Slezských Beskydech je postrachem místních farmářů Hnutí DUHA

„Kraj jen převzal ohledně odstřelu stanovisko ochránců. Jinak smečka se momentálně přestěhovala na Třinecko a řádí kolem Nýdku a Bystřice. V zimě se určitě nebude brodit sněhem za divočáky, když může do ovčího špajzu a ne všichni bačové mají možnost schovat stádo pod střechu,“ dodala Bojková.

EU vyzývá ke snížení počtu vlků

Evropský parlament naopak před pár dny na rozdíl od postojů ochránců v Česku vyzval ke snížení stavu ochrany vlků podle Bernské úmluvy.

Pro lidi z venkova, zemědělce, chovatele pasených zvířat a včetně lovců jde o zásadní okamžik.

„Konečně, všechny návrhy ke snížení ochrany vlků zatím byly přijaty,“ ulevila si hospodářka Bojková. To znamená, že by mohl skončit přísný status ochrany některých velkých šelem. Vlk je u nás chráněný zákonem.

Fotogalerie
29 fotografií