„Jsem nevinný,“ tvrdí od počátku kauzy Petr Kramný. Krajský soud v Ostravě i Vrchní soud v Olomouci ho ale uznaly vinným z úkladné vraždy nejbližších a poslaly ho na 28 let za katr.

Muž loni prostřednictvím své obhájkyně Jany Rejžkové podal žádost o obnovu procesu, ale ta byla tehdy náhle stažena. „Návrh jsme vzali zpět, ale bude podán později. Kvůli vypracování dodatků ke znaleckým posudkům,“ řekla před časem k důvodům advokátka.

Jiná soudkyně

Podstatným důvodem však zajisté byla očekávaná novela trestního zákona, která vstoupila v platnost počátkem roku 2022. Podle ní nesmí o případné obnově procesu rozhodovat senát, který vedl původní proces a vydal rozsudek.

S tím měli dosud Kramný s Rejžkovou problém, původní senát v čele se soudkyní Renátou Gilovou vinili z podjatosti. O případné obnově procesu tedy nyní má rozhodnout jiná soudkyně. Pokud ale ta obnovu schválí, vrátí se kauza původnímu senátu.

Pět tisíc stran

Krajský soud zřejmě naplno využije tříměsíční lhůtu k vyřízení podané žádosti. „Nový senát v čele s paní doktorkou Šárkou Skalskou nejprve musí prostudovat spis, ten má přes pět tisíc stran,“ řekl místopředseda soudu Igor Krajdl.

Zároveň to ale vypadá, že jednat se bude. „Návrh, tak jak byl podán, neobsahuje žádné formální chyby či vady a z mého pohledu projednání o případné obnově procesu nic nebrání,“ dodal soudce.

Ostře sledovaná kauza

Případ Petra Kramného je od počátku plný kontroverzí. Kramný dle rozsudku v roce 2013 na dovolené v egyptském hotelu zavraždil svou manželku a dceru elektrickým proudem. Podle obhajoby za vším stála otrava. Kramný byl obviněn z vraždy až po návratu z Egypta do Česka.

U soudu se střetly protichůdné znalecké posudky. Dva znalci obhajoby, Igor Farkaš a Radek Matlach, byli za vypracování záměrně zkresleného posudku ve prospěch Kramného podmínečně odsouzeni.

VIDEO: Petr Kramný – Chladnokrevná vražda manželky a dcery v egyptském hotelovém pokoji?

Video

Petr Kramný – Chladnokrevná vražda manželky a dcery v egyptském hotelovém pokoji? Videohub

Fotogalerie
20 fotografií