„Všude zatékalo, rychta byla v dezolátním stavu a severozápadní roh stavby byl prasklý. Kdybychom nezasáhli, zřítil by se. Stavba by začala chátrat, čili by reálně hrozila demolice,“ uvedl Ivo Dokoupil (55) z Hnutí Duha Jeseníky. Cílem je přebudovat rychtu na ubytovnu pro děti, které by sem jezdily za čerstvým vzduchem.
Právě Dokoupil je „hnacím motorem“ záchranných pracích nejen na rychtě v Karlovicích. Obří podíl má spolu s dobrovolníky také v záchraně kostela sv. Jiří v komunisty zlikvidované obci Pelhřimovy na Osoblažsku.
Stát rychtu nechránil 60 let
Bývalý dům správce hamrů (kováře) přestavěli do současné podoby v roce 1745. Majitele po roce 1945 jako většinu z karlovických Němců odsunuli, a i když je již od roku 1958 památkově chráněn, postupem času totálně zchátral. V poválečném období sloužila výhradně k obytným účelům.
Dobrovolníci zachraňují v Karlovicích chráněnou rychtu ze 17. století. Karel Janeček
„Byly tady stáje, velká stodola, za tím stál mlat. Člověk, který tady hospodařil, tu měl veškeré zázemí,“ uvedl Dokoupil.
Po sametové revoluci skončila v dražbě, když tehdejší jeho majitel zkrachoval. Odkoupilo ho Hnutí Duha Jeseníky, které konečně začalo jednat. Pomáhají právě i dobrovolníci.
Pomáhají i děti
„Škrábeme a štukujeme tady kuchyni. Možná, že už i příští rok se tu ubytují první děti, aby mohly dýchat čerstvý jesenický vzduch,“ říká Dokoupil.
S tím, že zahájili opravy v roce 2017, nyní je rychta už zcela staticky zajištěna. „Jsme rádi, že i my dva můžeme přiložit ruku k dílu,“ těšil se během prací v rychtě nejmladší dobrovolník Filip (10) z Brna, s nímž přijel i bratr Matouš (15).
Pokud chcete i vy pomoci s obnovou rychty, můžete se přiložit ruku k dílu jako dobrovolníci nebo poslat nějakou na účet Hnutí Duha Jeseníky ZDE