Počátky pěvecké kariéry Kubišové jsou spojeny s účinkováním v divadle Rokoko. Mezi první hity patří původně francouzská píseň Loudá se půlměsíc. V Rokoku se setkala s Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou, s nimiž vytvořila trio Golden Kids. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se její píseň Modlitba pro Martu stala symbolem odporu proti okupaci. Od února 1970 měla kvůli svým postojům zakázáno vystupovat a režim jí také bránil najít si zaměstnání. Podepsala Chartu 77 a byla jednou z jejích mluvčí.

Kubišová se v roce 1989 stala jednou z tváří Sametové revoluce, kdy zaplněnému Václavskému náměstí zpívala Modlitbu pro Martu. Po revoluci se vrátila na pódium. Kariéru ukončila před zhruba pěti lety. Kubišová je rovněž držitelkou Medaile Za zásluhy II. stupně, Čestné medaile T. G.Masaryka, Svatováclavského vyznamenání nebo francouzského Řádu čestné legie.

Virtuos Hudeček

Devětašedesátiletý houslový virtuos Hudeček byl oceněn za zásluhy při šíření českého hudebního umění a věhlasu Prahy ve světě. V roce 1967 zvítězil v soutěži mladých umělců Concertino Praga a jako patnáctiletý tehdy vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. V kariéře byl také sólistou Československé filharmonie. Rovněž stál u zrodu festivalu Svátky hudby v Praze.

Zastupitelé rozhodli také o udělení stříbrné medaile lékařce Černé za mimořádné zásluhy v sociální a zdravotní oblasti. Černá mimo jiné pracovala na dermatovenerologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) jako sekundářka a zároveň přednášela na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy. Byla signatářkou Charty 77 a byla členkou správní rady Výboru dobré vůle-Nadace Olgy Havlové.

Onkoložka Abrahámová

Stříbrnou medailí město ocenilo také onkoložku a profesorku klinické onkologie Abrahámovou. Po promoci nastoupila jako sekundární lékařka na Onkologické oddělení nemocnice v Trutnově a po roce přešla do Prahy na tehdejší Radiologickou kliniku Všeobecné fakultní nemocnice. Po 25 letech přešla do Thomayerovy nemocnice v Krči a v roce 2012 se stala přednostkou onkologického oddělení, které v roce 1992 založila a vybudovala.

Praha oceňuje své významné obyvatele několika způsoby. Nejvyšším osobním vyznamenáním udíleným hlavním městem je čestné občanství. Od roku 1990 ho metropole udělila mimo jiné Jaroslavu Foglarovi, Zdeňku Svěrákovi, Jiřímu Bělohlávkovi, Jiřímu Suchému, Daně Zátopkové nebo Miloši Formanovi.

Video
délka: 06:55.36
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Semafor je v dluzích. Nemám v úmyslu to zabalit, řekl Jiří Suchý Jiří Marek, Jan Jedlička

Fotogalerie
28 fotografií