Když se v roce 2016 Danova maminka v bytě jednoho bohumínského paneláku najednou zhroutila, klučina ještě netušil, co se děje a co oba čeká. „Mamka byla dlouho v kómatu, pak na vozíku, teď spoléhá na berle a na mne,“ líčil Daniel.

Příkladný syn se rychle zorientoval. Zatímco Erika se učí znova psát a cvičí motoriku sestavováním různých obrazců, Dan mámě se vším pomáhá. „S úklidem, s převlékáním peřin a podobně. Každý den ráno jí dělám kávu, někdy i snídani,“ pokračoval.

Problémy v koupelně

Vůbec nejtěžší to ale bylo s večerním mytím. „Mamka se sice myje sama, ale do vany a z vany jsem jí musel pomáhat. Už jsem to moc se silami nezvládal,“ popisoval Daniel. Pomoci měla úprava koupelny a místo vany sprchový kout se sedátkem.

Toho se po mnoha peripetiích dočkají! O pomoc sice žádali přes Nadační fond Terezy Pergnerové, ale rekonstrukci nakonec zaplatí město. „Jsou to nájemníci městského bytu. V odůvodněných případech výměnu financujeme. Snad bude mít Dan i jeho maminka snazší život,“ řekl místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Obrovská vlna solidarity

Silný příběh chytil za srdce mnoho lidí na sociálních sítích. Nejenže se podařilo vybrat cílovou částku 60 tisíc přes Nadační fond Terezy Pergnerové, ale ozvali se další lidé s nabídkou pomoci.

Nabídl se muž, který chce Danovi a mamince zdarma vymalovat, další nabídl částku rovných 20 tisíc. Rekonstrukci koupelny nakonec zaplatí bohumínská radnice, takže peníze získané z nadace Dan s maminkou využijí jinak.

Proč to trvalo tak dlouho?

Mnozí lidé se podivovali, že se do věci vložilo město až čtyři roky po ženině mrtvici a dva roky poté, co Dan s matkou o úpravu koupelny zažádali. Nic se nedělo, proto se Dan obrátil právě o pomoc na nadaci.

„Bohužel žádost se po projednání v posudkové komisi ČSSZ vrátila na úřad v době, kdy byly přestavby kvůli velkému zájmu občanů a vysokému čerpání rozpočtu pozastaveny,“ uvedl místostarosta Igor Bruzl s tím, že nyní chce město zjednat nápravu. „Zaslouží si to,“ dodal.

Chybí jí kost v hlavě

Následky mrtvice jsou u Eriky Gálové děsivé. Nemá téměř žádný cit v celé levé polovině těla. Na levé oko téměř nevidí. „Také jí budou vracet kost do hlavy, na pravé straně jí kus chybí. Dávali jí tam implantát, ale dostala se tam infekce,“ vylíčil její syn Daniel.

Žena se bez asistence druhého člověka neobejde. Má sice berle, ale jít kamkoli sama se bojí. Mrtvici před čtyřmi roky nezabránilo ani vyšetření na počítačovém tomografu. Erika jím prošla kvůli silným bolestem hlavy 14 dní před mrtvicí, na příčinu bolestí se však nepřišlo.

Daniel: Jsem obyčejný kluk

Jaký je vlastně Daniel, který se o maminku tak vzorně stará? Ve všední dny mu zvoní budík v 6 hodin ráno, aby se před odchodem do školy postaral o mámu. Změnu režimu mu teď přinesl koronavirus a zavřené školy.

Jinak je jako většina kluků v jeho věku. Rád kouká do telefonu nebo lítá venku. „Mamka by napsala, že se mnou cvičí puberta. Napsat to ale kvůli mrtvici nemůže,“ poznamenal.

VIDEO: Lékaři naději nedávali… Z lůžka vstal po osmi letech!

Video
délka: 00:48.02

Lékaři naději nedávali… Z lůžka vstal po osmi letech! Karel Janeček, Blesk

Fotogalerie
5 fotografií