Nákaza se dostala do Domova pro seniory Havířov, z něhož byli nakažení senioři převezeni do nemocnic. Krajská nemocnice v Karviné kvůli tomu na své covidové jednotce zvýšila počet lůžek.

V regionu přibylo 33 lidí nakažených koronavirem, nejvíce znovu na Frýdecko-Místecku a Karvinsku. Podle grafů chytré karantény ale v regionu ubylo z databáze 58 nakažených, ještě v pondělí bylo podle těchto údajů v regionu od počátku pandemie pozitivně testováno 4431 lidí, dnes celkové grafy ukazují 4373 lidí.

Data a údaje o nemocných se dlouhodobě z různých zdrojů liší, důvodem jsou odlišné způsoby zpracování údajů.

Zmatek v přístupech

Například Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje 4035 pozitivně testovaných. Hygienici data o nemocných vykazují až v okamžiku, kdy s nimi mají provedeno epidemiologické šetření. Statistika, kterou ke koronaviru zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, v regionu k dnešku udává 4385 nemocných od počátku pandemie.

V kraji platí zvýšená protiepidemická opatření, jako je nutnost nosit roušky v budovách i prostředcích hromadné dopravy. Výjimkou je okres Bruntál, kde ve vnitřních prostorách ani MHD lidé roušky mít nemusí, nasadit si je musí, jen když jdou do zdravotnických a sociálních zařízení.

Restaurace a bary smí fungovat jen do půlnoci a na umělé koupaliště nemůže více než 500 lidí najednou, opět s výjimkou Bruntálska. Nová opatření začala platit i v celé zemi, ve většině případů jsou ale mírnější než krajská opatření.

Kontrolují dodržování nařízení

Hygienici dnes informovali o tom, že v minulém týdnu provedli 12 kontrol zaměřených na dodržování protiepidemických opatření. Zaměřili se hlavně na firmy, které například musí minimalizovat kontakty mezi zaměstnanci nebo u přeshraničních pracovníků kontrolovat při vstupu na pracoviště, zda mají potvrzení o testu na koronavirus s negativním výsledkem.

Při dosud provedených kontrolách hygienici nezjistili žádné pochybení zaměstnavatelů. „Nařízená mimořádná opatření jsou plněna a v rámci kontrol je ze strany kontrolovaných poskytována potřebná součinnost,“ uvedli hygienici.

VIDEO: Experti na zdravotnictví opět v rouškách.

Video
délka: 25:29.32

Experti na zdravotnictví opět v rouškách: Proč je Vojtěch a spol. mají? Aleš Brunclík

Fotogalerie
36 fotografií