Omezení se týká i koupališť. V Moravskoslezském kraji povinné roušky uvnitř budov při větších akcích a v některých provozovnách a na Karvinsku a Frýdecko-Místecku ve všech budovách i MHD. Přeshraniční pracovníci v celém kraji pak budou muset předkládat zaměstnavatelům testy na covid-19.

Nejvíce případů vůbec

V sobotu v Česku přibylo 260 nových případů covidu-19 a v neděli 305, což byl nejvýraznější denní přírůstek od 3. dubna. Podíl odhalených případů nákazy k celkovému množství testů byl 16,83 procenta, což je nejvíce od začátku epidemie. Důvodem výrazného nárůstu v posledních dnech je především to, že se testuje cíleně v aktuálních ohniscích nákazy, tedy hlavně na Karvinsku a v těžební firmě OKD.

„Směřujeme všechny síly hygieniků do Moravskoslezského kraje, zejména na Karvinsko. Poslední skokové nárůsty pozitivních případů se opět týkají tohoto lokálního ohniska. Jsou dány zejména masivním testováním kontaktů horníků a bohužel také neukázněností občanů,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Opatření zpřísní

Na rozdíl od většiny Česka, kde se od středy opatření proti šíření koronaviru zmírní, se proto na Karvinsku a Frýdecko-Místecku naopak opatření zpřísní, a to už od 30. června do odvolání.

Na hromadných akcích venku i ve vnitřních prostorách bude moci být ve stejný čas nejvýše 100 lidí, případně na stadionech 100 lidí v každém sektoru. Účastníci navíc musí na akcích bez hlediště dodržovat dvoumetrové rozestupy.

Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD) přísnější opatření vítá. Frýdecko-Místecko sousedí s Karvinskem, kam spousta lidí dojíždí za prací a kde je v dolech ohnisko nákazy. „Jsme úzce propojeni. Proto se situace zhoršuje i u nás. Myslím, že řada lidí chce rozvolňování zbytečně urychlit a pořádat různé akce. Musíme být ale trpěliví a vydržet,“ řekl.

Koupaliště s rozestupy

Maximálně 100 lidí bude moci být také ve stejný čas na přírodních a umělých koupalištích v těchto regionech. U menších koupališť může být navíc omezení ještě přísnější, protože podle ministerstva může být pouze jeden návštěvník na deset metrů čtverečních plochy v areálu určeném návštěvníkům.

Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku bude rovněž od úterý v restauracích a dalších provozovnách stravovacích služeb možný prodej v čase od 23 do 8 hodin pouze výdejovým okénkem.

Bez návštěv

Ve zdravotnických a sociálních zařízeních s pobytovými službami budou zakázány návštěvy. Zaměstnanci a přijímaní klienti zařízení budou muset být testováni na covid-19.

V tuto chvíli je důležité předejít většímu setkávání občanů, proto bychom za epidemiology chtěli veřejnost v zasažených lokalitách požádat o zdrženlivost a zvýšenou pozornost vůči jejich zdravotnímu stavu. Mnoho pozitivních případů vzniká zbytečně," uvedl vedoucí pracovní skupiny ministerstva pro uvolňování karantény Rastislav Maďar a dodal:

„Pokud někteří občané z lokálních ohnisek cestují do dalších regionů naší republiky, doporučujeme jim nosit roušky, pokud jsou v blízkosti jiných osob nebo uvnitř budov."

VIDEO: Roman Prymula o rouškách, druhé vlně, cestování i o tom, proč nespí.

Video
délka: 42:06.88

Prymula o rouškách, druhé vlně, cestování i o tom, proč nespí Blesk TV

Fotogalerie
21 fotografií