„Skrz své ruce a tvorbu se mi dostává regenerace. Ženy potřebují tvořit, aby byly zdravé,“ říká ve své útulné dílničce.

Tvorbu považuje za návrat ke kořenům. „Je to vyloženě záležitost srdce a ducha. Hodně ze sebe do tvorby vkládám a zároveň ji zpětně získávám. Ráda pracuji se zajímavými strukturami i kombinacemi barevného uměleckého skla, která se vyrábí až v dalekém Mexiku,“ pokyvuje usměvavá blondýnka.

Zpočátku tvořila hodně drobných vitráží, jako jsou šperky, obrázky k zavěšení do oken. „Dnes jsou moji specializací především vitrážové výplně do oken i dveří. Osazovala jsem například barevná skla do krnovské synagogy i mnoha kaplí. Chodí za mnou do dílny i klienti, kteří touží vyjádřit svou originalitu ve svém domě právě osazením vitráže,“ říká.

Video
délka: 01:25.28

„Ženy potřebují tvořit rukama, aby byly zdravé,“ říká vitrážistka Iveta Strnadová. Karel Janeček, Blesk

Žádná barva není ošklivá

Potřebujete trpělivost a umění vnímat barvy. Sama o sobě není žádná ošklivá. Jen musí mít dobrého »souseda« sklíčko, které ji podpoří. Mám ráda, když vidím, jak se energie hotové vitráže dokáže přenést do prostoru a pozvednout jeho energii,“ dodává energická žena.

Jak na to?

Nejprve si Iveta Strnadová vytvoří šablonu. Podle ní rozřeže a vyláme sklo různých barev, vybrousí a obalí do měděných pásek. Následně všechna skla seskládá a spojí cínem. „Je to velice jednoduché,“ směje se Iveta Strnadová.

Video
délka: 01:25.28

„Ženy potřebují tvořit rukama, aby byly zdravé,“ říká vitrážistka Iveta Strnadová. Karel Janeček, Blesk

Málokdy bývá konkrétní zadání. Lidé většinou netuší, co chtějí. „Ale po několika hodinách, strávených při tvůrčí konzultaci v dílně, si na to mnohdy přijdou sami a já jejich vizi přenesu do vitráže,“ říká vitrážistka.

Pořádá i kurzy

Iveta Strnadová již několik let pořádá kurzy vitráží. „Není to běžný seminář, říkám mu spíš zážitkový. Je pro omezený okruh lidí. Tím je určen spíše pro ty, kteří preferují individuální přístup při výuce, chtějí si odpočinout, zrelaxovat rukama a hlavně zažít sklo," upřesňuje Strnadová. Kurzy si oblíbili coby atrakci i turisté Jesenicka, ale jezdí za ní  lidé z celé republiky.