Přiotrávené lidi záchranáři ošetřovali ve dvou školách a v jednom případě přímo na ulici. „V poledne záchranáře volali ke dvěma dívkám, které se nalézaly v prostorách střední školy v Prostřední Suché na Karvinsku. Patnáctiletá a o dva roky starší pacientka udávaly nevolnost, závratě a dechové obtíže, projevil se u nich předkolapsový stav,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

O něco později vyjížděla další posádka záchranné služby do havířovského gymnázia, kde na hřišti zkolabovala dívka (16). Podle svědků byla chvíli v bezvědomí, se záchranáři však již komunikovala. „Všechny tři dívky byly po ošetření, podání kyslíku nebo léků přepraveny do havířovské nemocnice,“ dodal Humpl.

Šlo o merkaptan

Podle pátečního vyjádření České inspekce životního prostředí (ČIŽP) šlo o merkaptan, který se přidává do zemního plynu, aby při jeho úniku byl cítit zápach. Při silné koncentraci může způsobit nevolnost.

 „Naši inspektoři jej při cestě do práce cítili také. Vyrazili proto na kontrolu. V lokalitě Dolu Zárubek v Ostravě vytipovali několik firem, odkud zápach může pocházet. Zdroj ale nenašli,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Kvůli zápachu zasedala rada Havířova

Záchranáři vyjížděli ve stejné době také k muži (26), kterému se udělalo nevolno na ulici v Havířově. Tomu stačilo ošetření na místě, převoz do nemocnice nebyl nutný.

Na zápach si ve čtvrtek stěžovali obyvatelé hned několika měst, nejvíce ale v Havířově a okolí. Havířovský magistrát upozorňoval na svých stránkách obyvatele, aby nevětrali.

Kvůli zápachu dokonce zasedla bezpečnostní rada města. Do ulic vyjeli hasiči, kteří prováděli měření.

V ovzduší ale nenaměřili žádnou škodlivou látku. Nenašli ani zdroj, odkud se zápach šířil. Během několika hodin se zápach navíc rozptýlil,“ řekla mluvčí havířovského magistrátu Michaela Adamcová.

VIDEO: Lékaři školí dobrovolníky pro záchranu životů: Pacientům tak kupují čas!

Video
délka: 02:25.05

Lékaři školí dobrovolníky pro záchranu životů: Pacientům tak kupují čas! Karel Janeček, Blesk