„Přepadení, dejte mi všechny peníze!“ napsal muž na papír, který podsunul 23. května pod přepážku pošťačce na pobočce v Ostravě-Porubě. Pošťačka měla za to, že jde o hloupý žert, proto mu papírek vrátila a připsala: „Na shledanou!“

Lupič se nevěřícně zeptal: „Jo? Na shledanou?“ a odvážná úřednice opáčila: „Jo!“ Nato lupič odešel s nepořízenou. Pošťačka neztratila hlavu, přestože třímal Marek H. v ruce tašku, z níž táhl podezřelý předmět, velmi podobný výbušnému systému.

Ze začátku si myslela, že šlo o hloupý žert. Až později pochopila, že se gangster chtěl, který si dříve odseděl šest a půl roku za sérii ozbrojených loupeží s pistolí v ruce v Praze, zmocnit kasy plné bankovek. V Ostravě loupil pouhé dva měsíce po svém propuštění…

Chtěl jsem platit, ne loupit

Soud se snažil přesvědčit, že o loupež nešlo. Že šel na poštu zaplatit výživné na dceru, které ovšem již dlouhá léta neplatí. Dluží přes 80 tisíc, za což jej už dříve potrestali ročním vězením. Na poštu se vydal přitom v době, kdy u sebe neměl ani korunu.

Marek neměl kde bydlet, nepracoval, nocoval pod širým nebem u rybníka, kam si pro něj krátce po loupeži přišli policisté. Těm se přiznal, že loupil z hladu. Že neviděl jiné východisko, než si na poštu zajít pro tržbu.

U soudu tyto policisty obvinil, že jej pod pohrůžkou násilí donutili k přiznání. „Nic jsem neudělal. Jste se zbláznili, ne!“ reagoval hladový lupič na návrh žalobce potrestat ho čtyřmi lety vězení. Soud jeho povídačkám neuvěřil, neobměkčil ho ani pláč, v nějž odsouzený v soudní síni propukl. Marek H. se proti verdiktu odvolal.