Na zastávce Křižíkova to o víkendu v nočních hodinách vypadalo jako při manévrech před rizikovým fotbalovým zápasem.

Na „lov“ vyrazili strážníci Městské policie spolu s asistenty přepravy, které dopravní podnik zavedl jako speciální obdobu revizorů, kteří černé pasažéry nepokutují, ale vylučují z přepravy.

„Dávali jsme o zátahu vědět předem, ale předpokládáme, že se i tak najde mnoho lidí, co jízdné zkrátka neřeší,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Karolína Rycková. Měla pravdu…

Úprk z tramvaje

Některé scény působily až komicky. Sotva se skupinky asistentů a strážníků objevily ve tramvaji, proti nim se vyřítily ven skupiny lidí bez lístků.

„Když nás lidé vidí ve voze, nenastoupí, když na zastávce, doslova utíkají z vozů ven. To pro nás není problém, nemáme zájem se s nimi jakkoli dohadovat,“ řekl asistent přepravy Martin Holas (30).

„Jedenáctka“ je nenapravitelná

Na úseku tří zastávek v centru Ostravy odchytili v jednom spoji čtyři černé pasažéry. Za jedinou noc pak načapali přes 100 lidí bez jízdenky!

„Například taková linka číslo 11 je pověstná, tam jízdné pravidelně nemívá zakoupeno přes 25% lidí,“ uvedl příklad Martin Holas.

„Snažíme se jim vštípit, aby využívali možnost přímo před námi si koupit jízdenku na karetních terminálech ve vozech, pak jim žádný postih nehrozí,“ dodal s tím, že mnohdy marně.

Od ledna pravidelně

Podobné zátahy hodlá Ostrava zintenzivnit, právě o víkendových nocích se cestující cítí ve spojích veřejné dopravy nejméně bezpečně a komfortně.

„Právě na tyto exponované časy se od ledna 2020 zaměříme a kontroly Asistentů na nich zintenzivníme,“ řekl Daniel Morys, ředitel DPO.