Ostravské tramvaje, trolejbusy a autobusy loni přepravily více než 97 milionů cestujících. „Po letech, kdy počet cestujících klesal, třetí rok za sebou rosteme. Je několik důvodů, tarifní politika, cestuje s námi více mladší generace, středoškoláků i vysokoškoláků, mohou jezdit i o prázdninách. Zvyšuje se i komfort cestování,“ řekl ředitel dopravního podniku Daniel Morys.

Cestující chce přilákat dopravní podnik i větším počtem kamer, které budou dohlížet na bezpečnost.  „Do všech vozidel nasadíme kamerový systém. Autobusy, tramvaje i trolejbusy. Přeje si to 99 % cestujících. Máme kamery na 45 zastávkách, které provozuje městská policie. Máme v plánu dalších desítky kamer na zastávkách,“ informoval ředitel Morys.

Na řadu přijdou jako první tramvaje, ve kterých se systém již nyní postupně instaluje. Po nich budou následovat páteřní trasy trolejbusů a jako poslední budou autobusy. „Šli jsme tou cestou, abychom zajistili bezpečí pro největší počet lidí,“ řekl Morys.

Oko „velkého bratra“ bude hlídat i zastávky

Více kamer bude monitorovat zastávky. K současným pětačtyřiceti přibudou desítky dalších. „Budou to ty nejfrekventovanější zastávky jako Svinovské mosty, Frýdlantské mosty, Hlavní nádraží, ale i zastávky typu Svatopluka Čecha, Sad Boženy Němcové. Třeba to bude i Karolína, byť tady kamery už jsou, dojde k jejich posílení,“ informoval ředitel DPO.

Asistenti přepravy i v noci

Od ledna se cestující mohou nově potkávat s asistenty přepravy i v noci. Doposud to bylo pouze přes den. „Nasadili jsme asistenty přepravy nově i v nočních spojích,“ dodal ředitel Morys.

O noční cestující budou pečovat dvě čety po čtyřech asistentech se strážníky. Ostravští asistenti přepravy předchází negativním vlivům ve vozidlech MHD. Pokud někdo porušuje přepravní řád, je z přepravy vyloučen.

VIDEO: Kamera instalovaná v tramvaji zachytila před časem brutální napadení v Ostravě.

Video
délka: 00:46

Napadení v tramvaji