Miroslav Rybička patří mezi naše přední sochaře. Celoživotní láskou se mu ale staly motorky. Kolem nich se motal od mládí. Stýkal se se závodníky doma i v cizině. „Patnáct let jsem si i zazávodil,“ řekl Miroslav Rybička.

Sovětská invaze v roce 1968 jeho vášeň spustila naplno. „Motorky mě tehdy zachránily od blázince,“ dodal s nadsázkou.

Motorky za bonbony i rum

Motorky začal sbírat ve velkém. Sám je restauroval a renovoval. „Některé jsem koupil, některé vyměnil za náhradní díly do jiné. Mnoho z nich jsem dostal zdarma už jako šrot. Lidé mi je často nabízeli se slovy: »Odvezte si toho žďorba!«, zavzpomínal a dodal: „Od jedné paní jsem získal motorku za nejlepší bonboniéru, kterou jsem sehnal, stála 28 korun. Někdy stačilo půl litru rumu.“ 

Video
délka: 01:13.89

Akademický sochař Miroslav Rybička (90) věnoval Moravskoslezskému kraji svou unikátní sbírku historických motorek. Michal Charbulák

Vznikl unikátní obor

Jeho sbírka dosáhla počtu 41 strojů. Některé jsou jedinými kusy na světě! Sbírku před třemi lety daroval Moravskoslezskému kraji.

Ten nyní podpořil 600 tisíc korun vznik nové univerzitní restaurátorské dílny a s ní i rovnou celého studijního oboru na Vysoké škole báňské v Ostravě. Je to naprostý unikát, podobný obor se zatím nikde nevyučuje.

Předat své zkušenosti dalším generacím usiloval pan Rybička přes 30 let. „Mé osnovy k restaurování historických dopravních prostředků ležely roky ladem na ministerstvu školství. Prošly i mnoha evropskými univerzitami, v život je ale uvedli až nyní v Ostravě a já jim za to děkuji,“ řekl Rybička.

Obor se otevírá na podzim

Z dílny tak vzejdou první profesionální restaurátoři na světě. „Obor otevřeme v příštím akademickém roce. Unikátních sbírek a příležitostí k renovacím je po celém světě mnoho. Budou umět navíc využít i nejmodernější technologie, jako je 3D skenování či 3D tisk,“ popsal Ivo Hlavatý (57), děkan Fakulty strojní.

Zrenovovat celou sbírku 41 veteránů bude časově náročný úkol. „Budeme si brát jeden motocykl za druhým a podle náročnosti renovovat jeden až dva kusy ročně. Na základě praxe budou vznikat absolventské práce studentů. Motorkám ještě navýšíme jejich hodnotu. Projekt je napsán na pět let, věřím, že bude poté pokračovat,“ řekl vedoucí dílny Lukáš Kudrna (20).

Motorky můžete vidět

I přes úctyhodný věk Miroslav Rybička stále tvoří. Ale věnuje se už jen sochařině. „Stále dostávám zakázky, obnovuji svá díla i tvořím nová,“ řekl a přiznal, že na univerzitní dílnu už čas nemá.

Celou sbírku Miroslava Rybičky - kromě aktuálně renovovaných strojů - i s ukázkou jeho dílny můžete vidět v Expozici historických motocyklů na ostravském výstavišti Černá louka v pavilonu C. Vstupné je 50 Kč, studenti a senioři mají 20 korun slevu.

Kdo je Miroslav Rybička?

Narodil se 23. června 1928. Vystudoval Vyšší průmyslovou školu sochařskou a kamenickou v Hořicích, na pražské AVU absolvoval v roce 1955. Vytvořil či zrenovoval mnoho děl ve veřejném prostoru: kašny, pomníky, výzdoby budov, sochy a kříže v kostelech a mnoho dalších. Jeho busta Petra Bezruče se řadí mezi nejzdařilejší podoby spisovatele, vedl restaurování kaple sv. Sarkandera v Olomouci.