„Náš prototyp se odlišuje hmotností, rám o váze 3,2 kilogramu je zhruba o čtvrtinu lehčí, než kdyby byl vyrobený tradiční metodou. Vedle úspory materiálu jsme položili největší důraz na atraktivní design koloběžky a její výrazný sportovní vzhled,“ uvedl Marek Pagáč, který tým strojních inženýrů z VŠB–TUO řídí pod hlavičkou centra 3D tisku Protolab.

Při navrhování konstrukce tým využil principů bioniky, tedy oboru, který využívá poznatky ze studia živých organismů a jejich struktur pro vývoj nových technologií.

„Komplikované to bylo zejména u jeho přední části, která je dutá a náročnější pro výrobu. Nakonec jsme vše vyřešili tím, že jsme rám rozdělili a vytiskli čtyři díly, které bylo potřeba znovu svařit,“ doplnili Lukáš Jančar a Jakub Měsíček.

Výroba drahá, ale na míru

Tvůrci odhadují, že náklady na vývoj a výrobu unikátní koloběžky se pohybují v řádech několika stovek tisíc korun. „Pokud by měl být projekt komercializován, pak se s počtem výroby koloběžek cena pravděpodobně sníží. Výhodou je takzvaná kustomizace, kde lze navrhnout koloběžku skutečně na míru zákazníkovi. Rám lze optimálně propočítat na váhu člověka a konstrukci podřídit ergonomii,“ uvedl Radovan Suk za univerzitu.

VIDEO: Domov bez čekání! Na 3D tiskárně si ho vytisknete za necelých 24 hodin.

Video
délka: 01:28.58

Domov bez čekání! Na 3D tiskárně si ho vytisknete za necelých 24 hodin youtube.com/ICON